Читај ми!

I Požega robote za trku ima

Mašinski fakultet iz Beograda uz podršku ministarstava prosvete, privrede, odbrane i partnera organizuje razgovore o četvrtoj industrijskoj revoluciji. Stručni skup održan je u Požegi.

Idustrija 4.0 predstavlja digitalnu transformaciju industrije, zasnovane na pametnoj proizvodnji. Za četvrtu industrijsku revoluciju edukuju se mladi stručnjaci i u Srbiji. 

Uprkos koroni internet je omogućio razvoj industije, ali i onlajn nastavu. 

"Korona je u ovom trenutku potpomogla da se ovaj koncept sve više primenjuje, kako u svetu, tako i našoj zemlji. Što se naše zemlje tiče, mi po ovim pitanjima u Srbiji ozbiljno radimo od 2015. godine i čini mi se da nismo, u odnosu na najrazvijenije zemlje, u velikom zaostatku", kaže prof. dr Vidosav Majstorović sa Mašinskog fakulteta u Beogradu.

Savremeni tehnološki razvoj zavisi od obrazovanja. A budućnost lokalne zajednice leži u tome da se obezbedi školovanje mladih za potrebe privrede u toj sredini.

"Mislim da bi deca odlučila da upišu to, jer znaju da ih čeka posao posle srednje škole ili posle fakulteta. To je slučaj kod nas. Mi imamo prepuna odelenja, koja su za nas potrebna za zanimanja, koja nama trebaju", kaže Goran Janković, vlasnik "Inmold" u Požegi.

To je način da se zaustavi odlazak stručnjaka van granica ili iz rodnog grada. Miloš Đokić imao je priliku da radi i u Americi, ali je ipak izabrao Požegu, kao mesto u kojem radi na razvoju IML robota.

"Firme koje su nama konkurenti su daleko ispred nas, ali na ovim prostorima, ova firma može biti neki reper u pogledu finansija prema radnicima, u pogledu automatizacije mašinskog parka, opreme, međuljudskih odnosa, edukacije mladih", rekao je diplomirani inženjer mašinstva Miloš Đokić.

Savremene tehnologije i domaći stručnjaci mogu stvarati i u malim sredinama, poput Požege iz koje i u najrazvijenije zemlje odlazi robotika, alati, čime Srbija stiče ugled kao zemlja visokih tehnologija.

петак, 18. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом