петак, 28.08.2020, 12:45 -> 12:49
Извор: РТС
"Koridor 92" - film o oslobađanju puta života u Posavini
Završeno je snimanje filma "Koridor 92", ekranizacija najznačajnije bitke u Posavini devedesetih godina prošlog veka. Film je posvećen vojnicima Vojne pošte Vranje koji su poginuli kod Broda. U rekonstrukciji događaja učestvovali su i vojnici Vojske Srbije. Film je sniman u koprodukciji RTS-a, RTRS-a i Ministarstva odbrane. Premijera je planirana za 9. januar, na Dan Republike Srpske.
Novinarka RTS-a Slađana Zarić, autorka filma, gostujući u Jutarnjem programu, rekla je da je film posvećen borbama kojima je oslobođen koridor Banja Luka-Bijeljina 1992. godine. Borbe su trajale od 24. juna do 6. oktobra.
"Koridor" je bitka koja je omogućila spajanje istočnog i zapadnog dela Republike Srpske. U periodu pre nego što je zvanično počeo rat u BiH, 6. aprila 1992. godine, 3. marta trupe hrvatske vojske prelaze reku Savu i kreću sa osvajanjem jednog ili drugog grada u Posavini, podseća autorka filma.
Banja Luka i ceo zapadni deo Republike Srpske našao se u situaciji kada Srbi u Posavini nisu bili organizovani. JNA je pokušavala da pomogne, i u jednom trenutku poginula su 32 vojnika iz Vojne pošte Vranje.
"Ovaj film bih želela da posvetim njima. Mi stalno pričamo o vojnicima koji su ubijeni u Sarajevu, Tuzli. A vojnike koji su poginuli u Brodu smo zaboravili", kaže Slađana Zarić.
U Banjaluci je te 1992. godine bezizlazna sitacija. Nije bilo struje, hrane, postoji problem sa lekovima. Prekid komunikacija sa zapadnim delom trajao je 40 dana. Zbog nedostatka kiseonika, u Banja Luci umire 12 beba.
"Oni nisu imali drugi izlaz nego da krenu da oslobađaju put života. Da te bitke nije bilo ne bi bilo Republike Srpske jer se Banja Luka i ceo zapadni deo našli u okruženju. Sa severa je bila Hrvatska, dole su bile bošnjačke snage i zato je ta bitka značila opstanak Republike Srpske", ističe autorka filma.
"Upravo iz tog razloga bitka se zove 'Putem života', a radni naziv filma "Koridorom života", kaže Zarićeva.
Film prati i ispovesti 80 boraca. Autorka filma kaže da je fascinirana moralom boraca te bitke.
"Jedna od najtežih scena na snimanju filma jeste priča o ubistvu Srba koje se dogodilo u Derventi, koje je počinila žena Azra, koja je nedavno deportovana iz Amerike", naglašava Slađana Zarić.
Hronologija bitke, a ne politička analiza
Dramatizacija je, kaže autorka, rađena na osnovu sudskih zapisa i ističe da je od svega najstrašnije ponižavanje, maltretiranje koje su ti ljudi doživljavali u logoru od strane HVO-a.
Ostale scene su ratne, i prate hronologiju događaja.
Autorka kaže da nije radila političku analizu već hronologiju jedne bitke.
"Pričam jednu ratnu priču kao što smo ispričali ratnu priču sa Košara i Paštrika. U pripremi i analizi filma ključni su bili i hrvatski izvori, knjige koje su pisali hrvatski istoričari i oficiri, da bih mogla da napravim paralelu i da vidim kako je jedan sukob izgledao sa jedne i druge strane", objašnjava Zarić.
Film "Koridor 92" je sniman u dve etape. Jedna etapa su ispovesti učesnika koji su snimani u Beogradu i Banja Luci, a dramsku rekonstrukciju radili su pripadnici Vojske Srbije.
Rekonstrukcija je rađena na teritorijama koje liče na Posavinu, u Šapci i Mačvi. Zbog upotrebe prilično zahtevne vojne tehnike i pirotehnike jedan deo je sniman na vojnom poligonu i u okolini Vršca.
Pored pripadnika Vojske Srbije, u dramatizaciji su učestvovali i glumci uglavnom iz Republike Srpske, ali i iz Srbije.,
Film je snimljen u koprodukciji Radio-televizije Srbije, Radio-televizije Republike Srpske i Ministarstva odbrane Srbije. Koreditelj na ovom projektu je Bojan Perišić, direktor fotografije je Žarko Bogdanović, a na filmu su radili i Rade Radivojša, Nikola Majdak, Vesna Ilić.
Premijera je planirana za 9. januar, na Dan Republike Srpske.
Коментари