U naredna dva dana se očekuje uvođenje vanredne odbrane od poplava na Tamišu i Neri

Zbog obilnih padavina vodostaji svih reka u Srbiji rastu. Na Tamišu i Neri juče je uvedena i redaovna odbrana od poplava. U preduzeću "Srbijavode" preduzimaju preventivne mere i na drugim vodotocima. Generalni direktor "Srbijavoda" Goran Puzović kaže za RTS da je situacija pod kontrolom.

Na Tamišu je pojačan stepen odbrane i levog i desnog nasipa u dužini od preko 30 kilometra jer je trenutni vodostaj 200 centimetara, a granica redovne odbrane je na 180 santimetara. Na Neri odbrana je predviđena samo kod jednog naselja. Ali, zabrinjava što Republički hidrometeorološki zavod i u narednim danima očekuje porast na obe reke.

Generalni direktor "Srbijavoda" Goran Puzović je istakao da je trenutno je porast i Tamiša i Nere.

"Očekuje se u toku dana ili sutra proglašenje vanredne odbrane od poplava. Kolege iz 'Voda Vojvodine' su u stalnoj komunikaciji sa nadležnim institucijama sa rumunske strane i koordiniraju sve akcije. Posle onih poplava 2005. taj nasip je rekonstruisan i na srpskoj i na rumunskoj strana, tako da će sve mere biti mnogo lakše da se sprovode. Dakle, situacija je pod kontrolom", istakao je Puzović.

Što se tiče velikih reka, kaže, nema problema - korito Save je prazno, na Moravi i Dunavu nema problema i te velike reke će moći da prihvate bilo koji poplavni talas koji se bude pojavio sledeće nedelje.

Problema je ovih dana bilo na području Despotovca zbog Resave, u Podrinjskom kraju na nekoliko mesta se izlila reka.

"Imali smo lokalne padavine, imali smo u Trsteniku dva potoka koja su napravila štetu, imali smo na reci Štiri u naselju Voćnjak kod Loznice ugrožavanje nekoliko kuća. Naše mašine su juče ušle tamo da rade. Sprovodimom mere, radimo jedan ozbiljan projekat i do godine ćemo kompletno regulistai taj de. Nemamo ovog trenutka neku kritičnu situaciju", naveo je Puzović.

Prema njegovim rečima, direktna posledica klimatskih promena su bujične i urbane poplave.

"Problem je što se bujične poplave jave za nekoliko sati. One su u brdsko-planinskim delovima Srbije, na neuređenim delovima slivova u kojima je nekada došlo do gradnje kojekakvih objekata i sada ih ugrožavaju. S druge strane intenzivne padavine u kratkom vremenskom intervalu u urbanim sredinama dovode do poplava, jer kanalizacioni sistemi nisu pravljeni da prime ove ekstremne vode koje se pojavljuju", dodaje Puzović.

Od poplave 2014. godine se, navodi, dosta radilo.

"Bilo gde da prođete kroz Srbiju, videćete da su naše mašine bile na terenu. Preko 600 gradilišta smo imali u prethodnih pet godina. Valjevo je jedan od prvih gradova koji će biti integralno zaštićen. Danas završavamo radove i u Svilajncu i Valjevu. Setite se da smo 2014. imali ozbiljne probleme na Savi u Mačvi. Ta zona je bezbedna. Više se ne govori o Aleksincu, Lučanima, kompletna namenska je zaštićena. Vide se rezultati", zaključio je Puzović.

субота, 05. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом