уторак, 14.04.2020, 17:05 -> 18:58
Извор: РТС
Bebe se još u materici spremaju za ono što ih čeka
Vrlo često mislimo da najmlađa deca, bebe, jednostavno ne osećaju i ne razumeju svet oko sebe i šta se oko njih dešava. Da nije baš tako, u razgovoru za RTS objasnila je fizijatar dr Danijela Vukićević.
Danijela Vukićević, fizijatar, u Jutarnjem programu RTS-a objasnila je kada bebe postaju svesne svog okruženja.
"Kod većine roditelja, sa generecije na generaciju prenosi se to da su bebe bespomoćne, da ne mogu ništa, i to jeste delimično tačno, ali ono što nauka govori i potvrđuje jeste da se bebe rađaju sa ogromnim potencijalom da razumeju svet i još u materici se pripremaju za ono što će ih čekati kada se rode", kaže dr Vukićević.
Drugi dan po rođenju bebe vide osobu koja im se obraća i vide ljubav koja zrači iz tog lica.
"Mi smo socijalna bića, ljudsko mladunče, kao što znamo, najnesposobnije je od svih mladunčadi u životinjskom svetu, i kada vide ljubav koja zrači iz osobe, to su prvo majka i otac, i naravno ostali koji se bave detetom, to je nešto što bebi, odnosno novorođenčetu, daje znak da je sve u redu - preživeću, oni me vole", objašnjava doktorka.
Bebe osete ljubav zahvaljujući socijalnoj interakciji. "Snimaju izraz lica osobe koja im se obraća, osećaju mamin miris, ukus i miris mleka i to je nešto što ih čini sigurnim jer nisu sami sposobni da se brinu o sebi", navodi dr Vukićević.
Svaka aktivnost koja se sprovodi sa detetom je način na koji bebe počinju da uče. Prepoznaju glas, miris i ukus, vole kada ih nosite i kada brinete o njima. Ono što je jako važno je da pročitate signale koje vam beba šalje. Beba vam to govori izrazom lica, načinom disanja, gestikulacijom.
Sve što radite sa detetom radite polako i posmatrajete da li mu prija ili ne prija.
Sve ovo i još više, na sajtu Unicefa, na stranicama Roditeljski kutak i Kutak za igru (https://www.unicef.org/serbia/kutak-za-igru) Tu su saveti i ideje o tome kako da pričate, igrate se i podsknete razvoj svojih beba.
Коментари