Šta se sve može čuvati u sefovima banaka

Vreme je praznika i vreme putovanja. A prazni stanovi idealna su prilika za lopove. Zato mnogi odlučuju da svoje dragocenosti ostave u sefovima banaka. Istraživali smo koje su obaveze, a koja prava klijenata. Banke nemaju pravo da znaju šta je u sefovima, a procedura za dokazivanje nestanka vrednosti iz njih nije laka.

Sefove banke drže pod 24-časovnim nadzorom sigurnosnih kamera. Ipak, mnogi bankari o njima ne bi govorili pred kamerom. Iako nema pravila kada se sefovi najviše traže, kažu, mnogi klijenti svoje dragocenosti u njima ostavljaju u vreme praznika i putovanja.

"Banka iznajmljivanjem sefova, u stvari, preprodaje svoje bezbednosne sisteme. Mi sa korišćenjem sefova kupujemo manju brigu o tome da li ćemo ostati bez nekih dragocenosti", navodi Dušan Uzelac sa finansijskog portala "Kamatica".

Izvršna direktorka za stanovništvo Komercijalne banke Jelena Ivanović ističe da se u sefu uglavnom čuvaju dragocenosti, vrednosni papiri i drugi predmeti koji su od značaja.

Ali ne i novac, jer to banke ne preporučuju. Čak i zabranjuju. I ta lista zabrana nije kratka.

Sefovi su najstrože čuvani delovi u svakoj banci, a strogi su i uslovi koje definišu banka i klijent šta u njima ne sme da se čuva. To su eksplozivne naprave, bilo šta što bi moglo da izazove požar, ugrozi zaposlene u banci ili samu banku.

U ugovoru piše i da u sefu ne treba držati tečnost, kvarljivu robu. Međutim, šta se čuva u sigurnoj kutiji, zna samo onaj ko je iznajmljuje.

"Banka nema pravo uvida u sadržaj sefa, to pravo pripada isključivo korisniku. Nema pravo na posedovanje duplih ključeva", naglašava Ivanovićeva.

Ako nema ključ, ni evidenciju šta se čuva – pitanje je šta se dogodi kada klijent prijavi da je nešto nestalo iz sefa.

"Vrlo je kompleksna procedura, jer se svodi na dokazivanje da vi niste odgovorni za to, da je neko drugi to uradio, to se svodi na pregledanje snimaka i proveru bezbednosnih procedura same banke. Teško je dokazati i vrednost toga što držite unutra", kaže Uzelac.

Lakše je pre iznajmljivanja proveriti šta tačno u ugovoru sa bankom piše. Pljačke sefova u Srbiji nisu česte. Najpoznatija se dogodila 2014, kada je iz sefova jedne banke ukradeno više od 100.000 evra.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње