Pooštrava se naplata ekološke takse, formiraju se posebni timovi

Država je pokrenula upravni postupak protiv 100 domaćih i stranih preduzeća jer ne plaćaju ili duguju ekološku taksu i naknade, potvrđeno je RTS-u u Ministarstvu poljoprivrede u čijoj je nadležnosti donedavno bio resor zaštite životne sredine, ali ne iznose detalje jer je žalbeni postupak u toku. Iz novoformiranog Ministarstva ekologije poručuju da pooštravaju naplatu tih dažbina i da za taj posao formiraju posebne timove.

Ekološke takse i naknade su zakonska obaveza za sve zagađivače koji emituju štetne supstance, opasan i ambalažni otpad. Na osnovu izveštaja Agencije za zaštitu životne sredine, svim zagađivačima od maja se šalju rešenja o visini tih ekoloških dažbina. Resorni ministar je kategoričan u stavu da niko neće biti oslobođen te obaveze.

"Naravno da nismo zadovoljni naplatom i zato planiramo poseban deo Ministarstva koji će se baviti tim delom posla. Iza toga slede sve stvari koje se tiču poštovanja zakona i sankcija", kaže ministar zaštite životne sredine Goran Trivan.

Napominje da će Ministarstvo razgovarati sa svim dužnicima. "Prvo treba da utvrdimo ko su ti dužnici", dodaje Trivan.

Prikupljena sredstva slivaće se u Zeleni fond. Evropska komisija traži da naša zemlja poveća sredstva za ekološke potrebe i pojača nadzor njihovog trošenja.

Miroslav Spasojević, stručnjak za zaštitu životne sredine, ističe da je namensko trošenje sredstava za rešavanje problema u zaštiti životne sredine jedno od ključnih pitanja.

"Treba uvesti kontrolu kako se ta sredstva koriste. I to je bilo jedno, doskora škakljivo pitanje jer je, prema informacijama Agencije za zaštitu za životne sredine, bio značajan broj onih koji nisu plaćali", kaže Spasojević.

Nadležni obećavaju da će i liste zagađivača i svi podaci o stanju životne sredine i potrošnji novca biti dostupni javnosti.

"Mi nemamo nameru da krijemo podatke i bilo šta što se tiče životne sredine. Kažem to zbog toga jer je svaki građanin zainteresovan za životnu sredinu i stoga svaki građanin ima pravo da zna u kakvom je stanju životna sredina", navodi ministar Trivan.

Ekološke takse i naknade su obavezujuće u zemljama Evropske unije.

"Iskustvo država koje su pristupile Evropskoj uniji ukazuju da za ispunjavanje uslova samo u oblasti zaštite životne sredine treba izdvojiti 1,5 do 2,5 odsto BDP-a godišnje", naglašava Jovana Grujić iz Centra za zaštitu životne sredine u Privrednoj komori Srbije.

Prošle godine, samo od ekoloških naknada, Srbija je prihodovala gotovo sedam i po milijardi dinara. Ove godine se očekuje više novca, jer je samo u prvoj polovini 2017, po istom osnovu, prikupljeno više od pet milijardi dinara.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње