Kakvi su kriterijumi u privatnim srednjim školama

Posle skoro dve i po decenije, od kada je u Srbiji zvanično otvorena prva privatna srednja škola i dalje su mišljenja podeljena – dok neki smatraju da je upis u njih stvar prestiža i garancija za kvalitetno obrazovanje, drugi su uvereni da su kriterijumi u tim školama niži nego u državnim i da se zato lakše završavaju.

Šta je iza vrata privatnih srednjih škola, kojih prema podacima Ministarstva prosvete u Srbiji ima 35 – stručan kadar i kvalitetan rad ili suprotno? O tom pitanju ne postoji saglasnost čak ni u stručnim krugovima. Tačku na dileme stavljaju nadležni.

"Mi u obrazovnom sistemu Republike Srbije zaista imamo privatne srednje škole koje su vrhunske, kao i državne škole koje su vrhunske, i imamo osrednji kvalitet i jednih i drugih", rekao je Aleksandar Pajić, pomoćnik ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

U resornom ministarstvu kažu da je iz nekih privatnih srednjih škola lakši put do stranih univerziteta. Dodaju da onima koji odluče da školovanje nastave u Srbiji, zakon daje jednake šanse za upis na državne fakultete. S druge strane, iz pojedinih privatnih škola poručuju da njihove đake neretko diskriminiše i sam sistem. Dokaz da je tako su i medalje sa takmičenja, koje se, kažu, ne vrednuju na isti način.

"Na državnom prvenstvu iz matematike, fizike, informatike i iz srpskog jezika osvojili smo više od 100 nagrada. Uspesi tih učenika nisu dovoljno prepoznati u tom smislu što zakonski nemaju prava da konkurišu za stipendije koje raspisuju razne organizacije, ministarstva, čak nemaju prava ni da konkurišu za učenički dom", rekao je direktor Računarske gimnazije u Beogradu Branislav Đurđevac.

Roditelji koji su spremni da izdvoje i po nekoliko hiljada evra samo za jednu godinu srednje škole, ne plaćaju ocene, već ulažu u kvalitetno obrazovanje svoje dece, poručuju iz privatnih škola. Kažu, ima slučajeva da se u njima padne na popravni, pa čak i ponavlja godina.

Iako je na čelu državne škole, direktor Matematičke gimnazije smatra da je kvalitet rada u privatnim srednjim školama sve bolji.

"Oni verovatno imaju mogućnosti da bolje plate nastavnike jer nisu vezani ovim ograničenjima koji važe u javnom sektoru, pa i u prosveti. Takođe, oni imaju manji broj đaka i odeljenja su im manja, pa to daje mogućnost da bolje i kvalitetnije rade", rekao je Srđan Ognjanović, direktor Matematičke gimnazije

A kakav je kvalitet rada u državnim srednjim školama, proverava Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja. Nešto malo više od polovine onih u kojima su bili, ocenili su trojkom, pri čemu je četvorka najviša ocena. Uočili su i nedostatke u radu.

"Veliki procenat srednjih škola nema u dovoljnoj meri usklađen školski program i godišnji program rada, u skoro 60 odsto nastavnici ne rade na pravi način individualizaciju i na pravi način ne prilaze svakom učeniku", kaže Branislav Ranđelović, v. d. direktora Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.

Bilo da đaci dolaze iz državnih ili privatnih škola, treba im dati šansu da pokažu šta i koliko znaju, smatraju upućeni.

Do sada su u Srbiji ugašene četiri privatne srednje škole. Za dve je prosvetna inspekcija utvrdila da ne ispunjavaju uslove za rad u trenutku kontrole, te im je oduzela licencu, a druge dve ugasili su sami vlasnici.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње