Stefanović: Sistem narukvica će omogućiti da se žrtva pravovremeno upozori

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović kaže da će uvođenje sistema narukvica za žrtve i počinioce porodičnog nasilja omogućiti da se žrtva pravovremeno upozori da se u njenoj blizini nalazi osoba kojoj je izrečena hitna mera i ujedno hitno reagovanje policije kako bi se sprečile najteže posledice. Prema Stefanovićevim rečima, u borbu protiv nasilja nad ženama mora se uključiti celo društvo.

Nebojša Stefanović je, u okviru obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, prisustvovao potpisivanju dopunjenog projektnog dokumenta "Unapređenje bezbednosti žena u Republici Srbiji" koji se odnosi na uvođenje te nove preventivne mere.

Zahvalio je međunarodnoj organizaciji UN Women i Ambasadi Kraljevine Norveške na realizaciji tog projekta i objasnio da će se "kada zaživi", nakon izmena Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, sprovoditi najpre u deset policijskih uprava u Srbiji.

"Ostvarili smo izvestan napredak u borbi protiv nasilja, ali ne mogu da kažem da sam zadovoljan, jer i pored svih mera koje su preduzete, nažalost, u Srbiji i dalje veliki broj žena zbog straha, ekonomskih posledica, osećaja stida i sramote ne prijavljuje nasilje. Moramo da ohrabrimo i osnažimo žene, ali i sve druge ljude u njihovom okruženju da nasilje prijave i time zaštite i sebe i svoju decu", naveo je Stefanović.

Prema njegovim rečima MUP je jedno od najvažnijih ministarstava u sistemu zaštite žrtava, ali ta borba nije borba samo jednog ministarstva, već se u nju moraju uključiti svi - celokupno društvo se mora uhvatiti ukoštac sa tim problemom.

"Zato bih još jednom apelovao i na sve građane, sve ljude koji znaju da neko trpi nasilje da to prijave, ne smemo okretati glavu. Prijava nasilja i osuda nasilnika moraju postati imperativ", istakao je Stefanović.

Podsetio je i da je u okviru MUP-a otvorena besplatna telefonska linija za prijavljivanje nasilja, 0800 100 600, a prijava može biti potpuno anonimna.

Srbija među prvima ratifikovala Istanbulsku konvenciju

Stefanović je podsetio i da je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici dao šira ovlašćenja policiji i mogućnost izricanja preventivnih radi zaštite žrtve.

"U 2018. godini policija je izrekla 27.042 hitne mere na osnovu ovog Zakona, od čega je 8.065 mera privremenog udaljenja učinioca iz stana i 18.977 mera privremene zabrane učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i da joj prilazi. Tokom ove godine, zaključno sa 20. novembrom, broj hitnih mera bio je 23.754, od čega su 7.262 mere privremenog udaljenja učinioca iz stana i 16.492 mere privremene zabrane učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i da joj prilazi", precizirao je Stefanović.

Ukazao je na podatak da je u porodičnom nasilju, i pored svih preduzetih mera, u ovoj godini ubijeno 28 žena, što pokazuje da borba protiv nasilja nad ženama mora biti jedan od vrhovnih ciljeva cele Srbije.

Regionalni direktor UN Women za Evropu i centralnu Aziju Alija El-Jasir istakla je da je Srbija jedna od prvih zemalja koja je ratifikovala Istanbulsku konvenciju, čime je poslala snažan signal svoje posvećenosti i političke želje da se suoči sa problemom nasilja u porodici.

"Zahvalni smo Vladi Srbije, posebno Ministarstvu unutrašnjih poslova, jer su njihovi pripadnici u prvoj liniji rešavanja ovog problema. Takođe, želim da zahvalim i Kraljevini Norveškoj, na posvećenosti i ulaganju u aktivnosti Republike Srbije da reši ovaj veoma složen fenomen za koji niko u svetu nema odgovor", istakla je Alija El-Jasir.

Dodala je da se slaže sa ministrom Stefanovićem da problem nasilja u porodici nije problem samo jednog ministarstva, organizacije ili jedne države i da u rešavanje tog problema moraju biti uključeni svi, da žene i devojčice ne smeju biti gledane samo kao pasivne žrtve kojima se nešto dešava i da fokus mora biti na počiniocima i merama koje treba preduzeti kako bi se nasilje sprečilo.

Zamenica ambasadora Kraljevine Norveške Jene Knutrud istakla je da je nasilje nad ženama i devojčicama i dalje najuporniji oblik kršenja ljudskih prava u svetu.

"Norveška podržava srpski narod i Vladu Republike Srbije koji osuđuju nasilje nad ženama. Uprkos svim koracima koji su preduzeti, problem nasilja nad ženama i devojčicama i dalje zahteva više aktivnosti, zbog čega dajemo podršku projektu "Unapređenje bezbednosti žena u Srbiji", rekla je Jene Knutrud.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом