недеља, 27.01.2019, 19:30 -> 19:49
Извор: РТС
"Teslin narod" kreće u osvajanje sveta
Oni su mladi, preuzimljivi, s mnogo ideja – informatičari članovi Startit zajednice. Domaće tržište im je malo a za efikasniji nastup na stranom, rešili su da u narednoj deceniji idu svi pod istim imenom – "Teslin narod".
Stalan posao i triput veća plata od prosečne – to Milanu Krstiću nije bilo dovoljno. Sve je napustio i pokrenuo svoj posao – modnoj industriji sa saradnicima iz Amerike on pruža tehničku podršku.
"Mi ovde imamo dosta znanja iz tog tehničkog dela, marketing i ostalo tu je malo više problematično zato što mi nemamo kontakte. Recimo ja da sam sam pravio ovo sada ne znam šta bih tačno uradio sa tim, kome bih prodao, koga bih jurio, šta bih radio. Ovako mi imamo tamo ljude koji znaju", kaže Milan Krstić iz firme "Cacotec".
Amerikanci znaju više i o letećim sigurnosnim kamerama. Time se bavi i Ninislav Adžibaba sa ajtijevcima iz Bruklina. Posle tri godine u Americi vratio se u Beograd da pomogne kolegama da lakše prihvate novine .
"Mi imamo priliku da radimo sa nekim stvarima koje ne bismo ovde nigde mogli da se bavimo a sa druge strane oni imaju lakši pristup talentima kojima bi bilo teže u Njujorku", ističe Ninosalav Adžibaba iz firme "EasyAerial".
"Tesla je morao da ode u Ameriku da bi napravio veliki uspeh, mi to ne moramo možda zahvaljujući njegovom primeru", kaže Vukašin Stojkov iz "Strartita".
Iz tog primera nastala je ideja o brendu Teslin narod – da se olakša IT stručnjacima proboj na strano tržište.
"Tako što ćemo se povezivati sa raznim organizacijama iz dijaspore koje već imaju razređene mreže kontakata u prviredama i Amerike i Kanade i Britanije i oni nas povezuju sa svojim partenrima koji onda donose znanje i kapital u Srbiju. Već smo imali inzvaredne rezultate povezujući se sa 'Guglom' preko organizacije iz Severne Amerike. Planiramo da vremenom dovedemo do celog jednog pokreta koji će učiniti da naši ljudi postanu priznati tehnološki partneri na zapadu", kaže Vukašin Stojkov.
Za dobar put, potrebna je i podrška države.
"Bilo kakav hardverski razvoj izuzetno je zahtevan u Srbiji zbog regulativa, prosto jedna stvar koja mi se desila nedavno, da je jedna stavr stigla za dva dana iz Kine do carine i onda je trebalo dva meseca da dođe od carina do nas. Da ne pominjem da ne postoje zastupnici ni za šta", ističe Ninoslav Adžibaba.
Svaki početak nosi rizik. U startapu u je mnogo veći – četvrtina svih startapova ne doživi drugu li treću godinu poslovanja. U početnoj fazi nema zarade.
"Ima samo troškova ali to te ne obeshrabruje. To je ta početna faza, ja se nadam da ćemo mi uskoro preći u narednu fazu gde ćemo imati i proizvode i mušterije i onda da se proširimo. Plan je da u Srbiji bude razvojni centar", kaže Milan Krstić.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар