четвртак, 11.11.2021, 10:37 -> 11:13
Извор: Танјуг
Poništena prvostepena presuda Sakibu Mahmuljinu
Apelaciono veće Suda BiH je nekadašnjem komandantu Trećeg korpusa tzv. Armije BiH Sakibu Mahmuljinu poništilo prvostepenu presudu kojom je osuđen na deset godina zatvora jer nije sprečio zločine koje su počinili pripadnici odreda "El mudžahid" na području Vozuće i Zavidovića.
Postupak će biti prenet na drugostepeno veće na dalje odlučivanje, navode mediji u BiH.
U drugostepenom postupku, Tužilaštvo je tražilo višu kaznu, a odbrana je zatražila oslobađanje ili novo suđenje.
Tužilaštvo se žalilo na visinu izrečene kazne za ubistva zarobljenih pripadnika Vojske Republike Srpske i nečovečno postupanje prema zarobljenicima, civilima i ranjenicima.
Sud BiH osudio je Mahmuljina u januaru ove godine na jedinstvenu kaznu od 10 godina zatvora za zločine nad zarobljenim srpskim civilima i vojnicima na području Zavidovića i Vozuće 1995. godine.
Tereti se da je kao komandant Trećeg korpusa, u čijem je sastavu delovao i odred "El mudžahed", nije ništa preduzeo da spreči zločine pripadnika tog odreda nad ratnim zarobljenicima i srpskim civilima tokom vojne akcije.
Sakib Mahmuljin bio je ključni čovek Alije Izetbegovića tokom pregovora o priključivanju jedinice "El Mudžahed" Armiji BiH.
Galijašević: Sud BiH ismejao žrtve stravičnog zločina
Stručnjak za bezbednost Dževad Galijašević izjavio je da se Sud BiH ukidanjem presude Mahmuljinu na brutalan način ismejao žrtvama stravičnih zločina, koje su, kako je rekao, ovom presudom, ubijene drugi put.
Galijašević je u izjavi za Srnu rekao da je odluka Apelacionog veća Suda BiH bila očekivana, s obzirom na to da Mahmuljin, koji je prvostepeno osuđen na 10 godina zatvora, nije upućen na izdržavanje kazne, već mu je omogućeno da sa slobode čeka odluku o žalbi.
"Kada dobijete dan više od pet godina odmah se ide na izvršenje kazne, a njega nisu uputili. To su privilegovane presude. Sud BiH je zločinački brlog koji je pun kriminala i korupcije. Sve što se dešavalo u smislu rušenja pojedinih institucija i tužilaštava, sve su to igre koje su uglavnom dolazile iz Suda BiH", rekao je Galijašević.
Коментари