Читај ми!

Ristić: Usijane glave u Crnoj Gori moraju da se ohlade

Istoričar i direktor Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić, komentarišući dešavanja u Crnoj Gori, kaže za RTS da nije smelo da se desi da jedan deo građana u sekularnoj državi sprečava tradicionalnu versku zajednicu koja je priznata u toj zemlji da vrši redovne bogoslužbene aktivnosti u svojim hramovima.

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije ustoličen je na svečanoj liturgiji u Cetinjskom manastiru, uprkos protestima grupe građana u Crnoj Gori.

Istoričar Dejan Ristić ističe da se ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskih uvek održava na Cetinju.

"Samo u periodu okupacije, pre svega otomanske, ustoličenje, odnosno hirotonija, vršeno je u Sremskim Karlovcima ili čak u Rusiji, kada nije bilo moguće da se to učini na Cetinju ili u Peći, gde je sedište Srpske pravoslavne crkve", objašnjava Ristić.

Ističe da je u pitanju uobičajeno bogosluženje tim povodom.

"To treba naglasiti. Ništa se novo ne dešava na Cetinju i ništa se nije desilo prvi put što se ne dešava već vekovima", kaže Ristić.

Smatra da nezadovoljstvo dela građana Crne Gore, protesti i postavljene barikade jesu kulminacija procesa indoktrinacije dela crnogorskog društva koja se, kako kaže, vrši već 15 do 20 godina.

"Pokušalo se sa uspostavljanjem jednog političkog konstrukta, sa uspostavljanjem nove nacije čije je utemeljenje na antisrpstvu. Ovaj događaj se u delu crnogorskog društva doživljava kao nešto neprimereno i neželjeno, što je potpuno apsurdno jer, ponavljam, ništa se novo i drugačije nije desilo Cetinju što se nije dešavalo vekovima", kaže Ristić.

"Đukanović spreman da po svaku cenu ostane na vlasti"

Dejan Ristić podseća da je Zetska episkopija, a današnja Mitropolija crnogorsko-primorska, osnovana još u doba Svetog Save, neposredno nakon 1219. godine.

"Ona u kontinuitetu funkcioniše na teritoriji ili najvećem delu današnje teritorije Republike Crne Gore. Nažalost, prvi put u periodu slobode deo građana izražava nezadovoljstvo, smatra taj čin neprimerenim, ne želi ga i opredelio se za nasilje", kaže Ristić.

Smatra da je gore od svega što te nasilnike predvodi šef države.

"Ovo je nešto potpuno neočekivano, nešto što nije trebalo i nije smelo da se desi – da jedan deo građana u sekularnoj državi sprečava druge građane, odnosno jednu tradicionalnu versku zajednicu koja je priznata u toj državi, da vrši svoje redovne bogoslužbene aktivnosti u svojim hramovima", ističe Ristić.

Upozorava da će to ostaviti dugoročne negativne posledice i nada se da neće doći do eskalacije sukoba.

"Usijane glave moraju malo da se ohlade, pre svega predsednik Crne Gore Milo Đukanović, koji pokazuje da je po svaku cenu spreman da se održi na vlasti. On je pre 30 godina došao na vlast pobunom i ovo što se dešava juče i danas pokazuje da je spreman da sa vlasti ode pobunom, na nedemokratski način", kaže Ristić.

Ističe da je Srbija reagovala vrlo uzdržano, bez bilo kakvih upliva i poteza koji bi mogli da budu protumačeni kao provokacija ili mešanje u unutrašnje stvari Crne Gore.

"Nijedan predstavnik Republike Srbije nije prisutan na Cetinju. Često je Beograd targetiran kao inspirator nestabilnosti u Crnoj Gori, a nestabilnost u stvari dolazi iz Podgorice", naglašava Dejan Ristić.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње