Plenković: Hrvatska spremna da prihvati izbeglu decu

Premijer Hrvatske Andrej Plenković poručuje da je njegova zemlja spremna da prihvati deo dece koja u nehumanim uslovima žive u izbegličkim kampovima na grčkim ostrvima.

Veliki broj dece bez pratnje, koja su sama, bez roditelja, rođaka ili staratelja nalazi se u centrima na grčkim ostrvima, koji su poslednjih dana pod naletom dolaska novih migranata.

"Ne vidim da bi iko razuman mogao biti protiv toga da i mi pomognemo određenom broju dece koja žive u bitno drugačijim uslovima nego što žive naša deca", rekao je Plenković novinarima u Sinju.

EU će o prebacivanju dece razgovarati nakon što grčka ostrva iduće sedmice obiđe komesarka za unutrašnje poslove Ilva Johanson.

"Hrvatska je uvek pokazivala izrazito humanitaran pristup. I mi smo bili zemlja koja je imala prognane i koja je primila izbeglice, naročito iz BiH. Deci je potrebna posebna zaštita", istakao je premijer Hrvatske koja trenutno predsedava EU.

Grčka zatražila pomoć od ostalih članica EU 

O planu za izvlačenje dece bez roditeljske pratnje razgovaralo se na vanrednom sastanku ministara unutrašnjih poslova prošle sedmice u Briselu, jer je Grčka zatražila pomoć od ostalih članica. 

"To je jedna od akcija koja je EU preduzela prema Grčkoj", rekao je ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović, piše Večernji list, prenela je Hina.

Za razliku od obaveznih kvota koje su pre bile propisane za zbrinjavanje izbeglica, to je potpuno samostalna odluka svake države i EU ne traži obavezivanje.

Istovremeno i dalje ostaje čvrst stav svih država EU da imigrante neće prihvatiti.

Kako bi se izbegla moguća zloupotreba statusa "deteta bez pratnje", jer se deca ponekad koriste i kao sredstvo dobijanja azila porodice koja se odjednom pojavi, od komesarke Johanson je zatraženo da se sprovede detaljna provera statusa svakog maloletnika bez pratnje, posebno onih koji će biti prebačeni u Evropu, navodi Večernji list.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом