Читај ми!

Albanski migranti, preko Lamanša do centra britanske političke krize

Možda je najtačnija bila izjava britanskog ministra za stambeno zbrinjavanje, zajednice i lokalnu upravu Roberta Dženrika koji je rekao da je veoma važno pažljivo birati reči: „Nikada ne bih demonizovao ljude koji dolaze u ovu zemlju u potrazi za boljim životom.“

Албански мигранти, преко Ламанша до центра британске политичке кризе Албански мигранти, преко Ламанша до центра британске политичке кризе

Albanski migranti su se ovih dana našli u raljama političke krize u Velikoj Britaniji. Britanski premijer Riši Sunak pokušao je da ublaži reči svoje ministarke policije Suele Brejverman o „invaziji" migranata koji u gumenim čamcima preko Lamanša stižu na južnu obalu UK među kojima je najveći broj Albanaca.

Ne može se baš sa sigurnošću reći koliko je u tome uspeo.

Na kritike koje stižu od Tirane do Londona zbog izjave ministarke Brejverman, Sunak je rekao da je Britanija saosećajna i gostoljubiva zemlja za sve ljude koji traže azil, ali i da je za to potrebno „da efikasno kontroliše svoje granice".

"Invazija" ili "obim izazova" 

„Ministarka je pokušavala da objasni obim izazova sa kojima se zemlja suočava i važno je da imamo kontrolu naših granica kako bismo mogli da osiguramo bezbedne rute za druge tražioce azila", reči su trećeg po redu premijera za godinu dana u Velikoj Britaniji.

Albance prati loš glas zbog mafije koja je, kako poslednjih godina prenose britanski mediji, preuzela kontrolu kokaina, ali to ipak ne bi trebalo da stigmatizuje celokupnu albansku zajednicu u UK.

Prema zvaničnim podacima Oksfordske opservatorije za migracije, u poređenju sa zemljama u EU broj migranata koji dolaze u UK je „relativno podnošljiv", prenosi Gardijan.

Čak sedamnaest zemalja EU prošle godine je primilo veći broj zahteva za azil po stanovniku nego što je to bio slučaj u Velikoj Britaniji. Na tzv. malim čamcima (gumenjacima) do sada je Engleski kanal prešlo oko 40.000 migranata, a među njima i 12.000 Albanaca, koje je šefica britanske policije posebno apostrofirala.

"Eksponencijalni porast broja albanskih migranata" 

To su i zvanični podaci britanskog ministarstva unutrašnjih poslova. Zbog „eksponencijalnog porasta broja albanskih migranata" (u 2020. bilo ih je 50, a u 2022. dosad - 12.000) u britanskoj policiji veruju da su kriminalne albanske bande stekle uporište na severu Francuske, preneo je Bi-Bi-Si.

U poslednjem izveštaju Nacionalne agencije za kriminal navodi se, a prenosi Bi-Bi-Si, da su ove bande upletene u trgovinu ljudima ali i da kontrolišu britansko tržište kokaina vredno pet milijardi funti.

Važno je podsetiti da je prethodna vlada Liz Tras (u kojoj je ministarka policije bila isto Brejverman) pala zbog neslaganja u migrantskoj politici. Zbog nedostatka radne snage u najvažnijim industrijama Liz Tras je htela da poveća imigraciju kako bi se ta radna mesta popunila i podstakao ekonomski rast.

I završilo se tako što je Suela Brejverman formalno otišla s tog mesta zbog „curenja podataka", ali je njeno neslaganje sa liberalnijim pristupom prema migrantima koji je imala bivša premijerka, bio pravi razlog ostavke šefice policije koja se ubrzo vratila u Sunakov kabinet na istu funkciju.

O migrantskom poreklu 

Brejverman je navodno želela da se dodvori desničarskom krilu svoje partije po socijalnim pitanjima, piše Bi-Bi-Si na srpskom.

Kao poseban kuriozitet Bi-Bi-Si navodi i da je Suela Brejverman rođena u severozapadnom Londonu, a da su njeni roditelji emigrirali iz Kenije i sa Mauricijusa.

Na kraju, očekivana je oštra albanska reakcija od engleskog fudbalera Armanda Broje poreklom iz Albanije do Edija Rame, albanskog premijera. Sem što je albanski premijer preterao u izboru reči.

Možda je najtačnija bila izjava britanskog ministra za stambeno zbrinjavanje, zajednice i lokalnu upravu Roberta Dženrika koji je rekao da je veoma važno pažljivo birati reči. „Nikada ne bih demonizovao ljude koji dolaze u ovu zemlju u potrazi za boljim životom", rekao je Dženrik za Skaj njuz.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом