петак, 22.04.2022, 14:00 -> 19:51
Извор: РТС
Аутор: Ивана Милорадовић, дописница РТС-а из Лондона
Novo zahuktavanje "Žurkagejta", Džonsonu sve više okreću leđa i građani i crkva
Boris Džonson prvi je premijer u britanskoj istoriji protiv koga će biti vođena parlamentarna istraga. Dok poslanici budu odlučivali da li ih je namerno lagao, premijeru, uoči lokalnih izbora 5. maja, sve više okreću leđa građani, ali i Anglikanska crkva.
Rat u Ukrajini stavio je pauzu na drugi sukob – onaj između premijera Borisa Džonsona i britanskog parlamenta. No, i tome je došao kraj.
Novčane kazne za premijera, njegovu suprugu, ministra finansija i pedesetak službenika britanske vlade najavile su novo zahuktavanje "Žurkagejta". Policijska istraga dvanaest žurki i proslava u zgradama britanske vlade tokom pandemije se nastavlja.
U međuvremenu, poslanici su se vratili u klupe, a premijer po ko zna koji put javno izvinio.
"Kaznu sam odmah platio i u potpunosti se izvinio britanskom narodu. Koristim ovu priliku da prvog dana zasedanja ponovim svoje svesrdno izvinjenje parlamentu", rekao je Džonson.
"Šalite se. Čak i sada, kada se najnovije izvinjenje kotrlja niz jednu stranu njegovih usta, nova skretanja pažnje i izvrtanja činjenica teku niz drugu. No, šteta je već načinjena i javnost je odluku donela. Narod ne veruje ni jednoj premijerovoj reči", odgovara lider opozicionih laburista ser Kir Starmer.
Nepoverenje u vladu
Četiri od pet Britanaca smatra da je Džonson lagao da nije znao da je vlada zabavama kršila sopstvena pravila zaključavanja zemlje.
Pedeset sedam odsto građana ne podržava rad njegovog kabineta.
Samo dve nedelje uoči lokalnih izbora, poslanici vladajućih konzervativaca primorani su da se ograde od premijera, ne bi li spasli vlast po opštinama.
Tako su svi britanski poslanici jednoglasno odlučili da odbor za privilegije počne istragu o tome da li je Džonson svesno lagao parlament.
"Naravno da nisam. No, oni treba da učine ono što žele. To je na njima. Ja želim da se fokusiram da sjajnu priliku za dublji razvoj partnerstva između Ujedinjenog Kraljevstva i Indije", odgovara sa puta u Indiju britanski premijer.
Indijsko ulaganje milijardu funti u britansku privredu teško da će smiriti političke strasti u Vestminsteru.
Spor sa Anglikanskom crkvom
Ništa manje nezadovoljni nisu ni sa druge strane Temze – u palati Lambet, sedištu poglavara Anglikanske crkve, koji se protivi planu vlade da seli azilante u Ruandu.
"Ona politika daje prednost bogatima i jakima i ne odražava našu nacionalnu odgovornost, kao zemlje zasnovane na hrišćanskim vrednostima. Jer prepuštati drugima sopstvenu odgovornost, čak i kada je reč o zemlji, koja nastoji da čini dobro, kao što je Ruanda, suprotno je božanskoj prirodi", istakao je nadbiskup kenterberijski Džastin Velbi.
Džonson je uzvratio da su anglikanci mnogo manje glasni u osudama "Putinove invazije na Ukrajinu".
Crkva jeste odvojena od države, ali njen stav mogao bi da bude poslednja kap u prepunoj čaši optužbi i sukoba, koja bi mogla da stavi tačku na premijersku karijeru Borisa Džonsona.
Коментари