Читај ми!

Milivojević: Nije Ukrajina na dnevnom redu pregovora SAD i Rusije

Usled krize u Ukrajini razgovaraju Amerikanci i Rusi, ali nije Ukrajina na dnevnom redu, već širi kontekst bezbednosnih pitanja i borba za uticaj dve velike sile, kaže za RTS bivši diplomata Zoran Milivojević. Rat nikome ne odgovara i sve što se događa odnosi se na pozicije dve strane u ovim pregovorima, ističe Milivojević.

Bivši diplomata Zoran Milivojević je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao je da je oko krize u Ukrajini na sceni medijski, tj. hibridni rat, ali da je važno da onog pravog rata nema.

"Ja mislim i da ga neće ni biti. Sve ovo što se događa vezano je za pozicije u pregovorima koji su u toku, to su ozbiljni pregovori na relaciji Moskva-Vašington. Ono što stoji kao opasnost jeste ako dođe do nekog poteza sa ukrajinske strane, i tu bi došlo do reakcije Rusije", rekao je Milivojević.

Ističe međutim da ni Rusiji ni Evropi sukob ne odgovara, jer bi se na taj način opteretila Evropa i stvorili uslovi za širu eskalaciju.

"Tenzije koje drži Vašington stvaraju utisak da američkoj strani najviše odgovara ovaj visok nivo tenzija... S jedne strane realizuju pritisak i na Rusiju i pokušavaju da Rusiju diskredituju, a sa druge strane drže visok nivo mobilizacije svojih saveznika u Evropi", rekao je Milivojević.

Smatra da u ovom trenutku Vašington vodi igru, kako bi zadržao maksimalnu poziciju za svoje interese u pregovorima.

"Rusi su sad odgovorili na poslednje stavove Amerike i NATO i to je sada na stolu", kaže Milivojević.

Gde je tu Ukrajina 

Bivši diplomata ističe i da u razgovorima oko krize u Ukrajini ta zemlja nije na dnevnom redu.

"Supština je što razgovaraju Amerikanci i Rusi i nije Ukrajina na dnevnom redu, već širi kontekst bezbednosnih pitanja i borba za uticaj dve velike sile, dok je Evropa u drugom planu. A Ukrajina je samo povod i mogući 'kazus beli'", kaže Milivojević.

Prema njegovim rečima, SAD neće odustati od stalnog najavljivanja novih datuma potencijalnog ruskog napada, jer je to, ističe, jedan od njihovih strateških elemenata.

Napominje i da je neophodno da Evropa aktivnije reaguje i da se jasnije, energičnije založi za izlazak iz krize.

A to je vraćanje na teren diplomatije i na dogovor iz Minska, na čemu treba insistirati, kaže Milivojević.

Kosovski projekat je neuspeo

Milivojević je za RTS govorio i o situaciji na Kosovu i Metohiji, ističući da se 14 godina posle samoproglašenja nezavisnosti vidi da je taj projekat neuspeo i na unutrašnjem i na spoljnom planu.

Dodaje da "više od polovine čovečanstva to ne priznaje", a da je 18 država povuklo priznanje tzv. kosovske nezavisnosti.

"Vidi se da ima problema, da ne može da se nametne a drugo promenile su se i okolnosti i pozicija Srbije je drugačija, ali i globalni odnosi su drugačiji. Mi smo danas definitivno u multipolarnom svetu i definitivno u tom smislu su okolnisti takve da ne idu u korist nametnutim rešenjima i afirmaciji kosovske nezavisnosti na način na koji je to zamišljeno", kaže Milivojević.

Komentarišući poruku Gabrijela Eskobara da Priština mora da formira ZSO, a Beograd da nađe zamenu za ruski gas, Milivojević je istakao da je jasno da Amerika želi da se ova dva "nezavršena posla" reše.

"I to, ja bih rekao, na onoj liniji kako je to i najavljeno, u prvoj administraciji predsednika Džozefa Bajdena. Kad to kažem mislim na BiH i Kosovo, on je vrlo jasno i direktno govorio o tim ciljevima Amerike. I ono što je za nas važno - relativizuju pitanje ZSO, podržavaju prištinsku stranu u pokušaju da se to pitanje drugačije postavi i da se preispita ono što stoji u Briselskom sporazumu", rekao je Milivojević.

Jasno je, dodaje, i da SAD insistiraju na međusobnom priznanju.

"Treća stvar, oko BiH - jasna je pozicija Amerike u korist centralizacije BiH i pristupanja transatlantskoj zajednici", kaže Milivojević.

Komentarišući poruku Beograda da, ako na KiM ne bude izbora 3. aprila, na severu KiM neće biti ni izbora koje organizje Priština, Milivojević je rekao da se onda svi aranžmani dovode u pitanje, kao i stav srpske strana i o dijalogu i o normalizaciji.

уторак, 01. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом