Читај ми!

"Tojota" ostvarila rekordni profit u zadnjih devet meseci 2021.

Gigant svetske automobilske industrije "Tojota" ostvarila je rekordni profit za devetomesečni period od aprila do decembra, ali uprkos tome ne gleda s optimizmom na prvo tromesečje ove godine.

Najveći japanski i svetski proizvođač automobila "Tojota", uprkos svim potresima na svetskom tržištu prošle godine, u periodu od aprila do decembra 2021. ostvarila je rekordnu neto dobit za to devetomesečje, koji je iznosio 23 biliona jena (20 milijardi dolara).

To je rast od čak 58 procenata u poređenju s istim periodom 2020. godine. Interesantno je da je prihod japanskog konglomerata porastao samo 19 posto, što kazuje da je profit u znatnoj meri došao iz drugih izvora i zahvaljujući racionalizaciji, a ne toliko zbog rasta prodaje.

Analiza rukovodstva giganta auto industrije otkrila je da su profitabilnosti bitno doprineli slabi jen i povećanje profitne marže. Naime, "Tojota" je veliki izvoznik, pa kada japanska valuta oslabi njena vozila proizvedena u Japanu u inostranstvu pojeftine u dolarima, što pospeši prodaju. S druge strane, kada se prihod stečen u stranoj valuti povuče nazad u Japan kompanija za njega dobije više jena pri konverziji.

Takođe, zbog pada proizvodnje automobila širom sveta usled problema u snabdevanju čipovima i drugim delovima koja je omela dilere automobila da slobodno nabavljaju vozila iz različitih izvora, kompanija je uspela da uštedi na proviziji koju inače daje dilerima koji prodaju njena vozila, naročito u SAD, i tako prigrabi više dobiti za sebe.

Međutim, uprkos rekordnom profitu ostvarenom u poslednjih devet meseci prošle godine, japanski mediji javljaju da kompanija neće podići prognozu u vezi profita za celu fiskalnu 2021. zbog velikih poskupljenja nafte, aluminijuma i drugih sirovina.

Naime, finansijski stručnjaci "Tojote" smatraju da će zbog tih poskupljenja do kraja fiskalne 2021. (do 31. marta kalendarske 2022.) pretrpeti ubedljivo najveći iznenadni trošak u skorijoj istoriji, za koji se veruje da će dostići oko pet i po milijardi dolara. Poređenja radi, oni ističu da je u za tu kompaniju drugoj najgoroj godini u poslednjih deset leta taj neplanirani trošak bio više nego tri puta manji.

"Tojota" je i saopštila da u fiskalnoj 2021. zbog nedostatka čipova neće moći da proizvede devet miliona vozila kako je ranije najavljivala, već da će s njenih proizvodnih traka sići osam i po miliona jedinica, što takođe funkcioniše kao protivteža rekordnom profitu ostvarenom u periodu od aprila do decembra prošle godine.

Nešto ranije ove godine predsednik kompanije Akio Tojoda objavio je plan da u fiskalnoj 2022. godine ostvari novi svetski u broju proizvedenih vozila, tako što će napraviti blizu 11 miliona četvorotočkaša, što bi podrazumevalo povećanje proizvodnje za oko tri miliona jedinica u odnosu na fiskalnu 2021. Međutim, s obzirom na veliku inflaciju koja će ne samo bitno poskupiti proizvodnju već i prisiliti potrošače na štednju, to se sada čini neostvarivim čak i pod pretpostavkom da "Tojota" može da obezbedi čipove koji joj sada nedostaju.

уторак, 01. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом