Читај ми!

Roberta Metsola – najmlađa žena na čelu Evropskog parlamenta sa spornim stavovima o ženskim pravima

Političarka sa Malte Roberta Metsola izabrana je ove nedelje za predsednicu Evropskog parlamenta. Ona će na čelu jedne od najznačajnijih evropskih institucija biti u sledeće dve i po godine iako su njen izbor pratile negativne reakcije i kontroverze zbog spornih stavova o ženskim pravima i zabrani abortusa.

Od ukupno 705 poslanika Evropskog parlamenta, njih 458 glasalo je za izbor Roberte Metsole. Tako je političarka sa Malte na svoj 43. rođendan postala treća žena na čelu Evropskog parlamenta od osnivanja i najmlađa predsednica do sada.

Metsola je na mestu predsednika zamenila nedavno preminulog Davida Sasolija. Promena je bila planirana i ranije jer je praksa da se na polovini mandata Evropskog parlamenta odlučuje o novom rukovodstvu.

"Ovo je prvi put u ovom veku da Parlament vodi žena. Rekla sam da ne bih želela da prođe narednih 20 godina pre nego što žena bude ponovo predsednica. Nije to samo pitanje žena, vreme je da Parlament pošalje snažniju poruku, bude efikasniji i moderniji", rekla je Metsola.

Upravo je pitanje ženskih prava bilo sporno u izboru Metsole. Postojale su odeđene kontroverze, a deo poslanika i javnosti smatrao je da nije dobar izbor zbog njenih stavova o takozvanim reproduktivnim pravima i podrške zabrani abortusa koja je na snazi na Malti.

Presudio kompromis tri političke grupe 

Metsola je izabrana zahvaljujući kompromisu tri najveće političke grupe: narodnih stranaka kojima pripada i Metsola, socijaldemokrata i grupe Obnovimo Evropu, odnosno liberala.

"Proces Vašeg izbora nije bio slavan. Zasnovan je na dogovoru o raspodeli rukovodećih mesta između grupa koje su Vas podržale, a na štetu manjinskih političkih grupa", komentarisao je poslanik grupe Zelenih Filip Lamberc.

Poslanici Evropskog parlamenta su raspoređeni u sedam poslaničkih grupa, ne po državljanstvu već po političkoj orijentaciji.

Za razliku od prethodnog saziva, kada su većinsku koaliciju činili narodnjaci i socijaldemokrati, sada su za većinu potrebni i glasovi treće grupe – Obnovimo Evropu, koja ima ulogu jezička na vagi.

U zavisnosti od teme, većini se nekada pridružuje i grupa Zelenih, ali oni nisu podržali izbor Metsole.

U dubokoj opoziciji na levoj strani spektra je grupa Levica, a na desnoj strani su Evropski konzervativci i reformisti i na krajnje desnoj grupa Identitet i demokratija.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом