Читај ми!

Lov na ISIS-K, od "Operacije Hamza" do kabulskog aerodroma

Gađali su ih najvećom konvencionalnom bombom. Jurili po pećinama Tora Bore. Napadali avijacijom i artiljerijom. Islamska država Korasana je preživela sedam godina ofanziva i različitih akcija američkih snaga i talibana. Sve dok, napadom na kabulski aerodrom, nije otvorena globalna sezona lova na pripadnike ove organizacije.

Лов на ИСИС-К, од "Операције Хамза" до кабулског аеродрома Лов на ИСИС-К, од "Операције Хамза" до кабулског аеродрома

Bombaš-samoubica Abdul Rahman el Logari prišao je na svega pet metara od američkih vojnika koji su kontrolisali dokumenta Avganistancima namernim da pobegnu od talibanske vlasti i detonirao bombu. Ubijeno je 170, a ranjeno više od 100 ljudi.

"Abdul Rahman el Logari je izvršio mučeničku operaciju kod kabulskog aerodroma", saopštila je nedugo nakon eksplozija Islamska država Korasana, ili ISIS-K, kako je nazivaju Amerikanci.

U danima koji su prethodili napadu, Islamska država Korasana pucala je na avione koji su evakuisali izbeglice sa kabulskog aerodroma. Bez uspeha. Te napade potvrdio je i američki general Kenet Mekenzi.

Amerikanci smatraju da je pucnjava sa zemlje prilično jalov pokušaj Islamske države, jer su vojne letelice opremljene različitim odbrambenim sistemima, za razliku od brojnih čarter-letova, koji bi mogli biti lakša meta radikalnim islamistima.

Do sada, samo je posada italijanskog "herkulesa" prijavila da je bila primorana na odbrambene manevre kako bi izbegla paljbu sa zemlje. Nešto kasnije, ispostavilo se da su u vazduh pucali Amerikanci pokušavajući da rasteraju ljude sa piste kabulskog aerodroma.

Napad na aerodrom u Kabulu označio je i početak lova na pripadnike te podružnice Islamske države. Za početak, za sledbenicima Šahaba el Mudžahira u poteru su se dali Amerikanci, koji su obećali osvetu, i talibani, čiji se pokušaj dramatične promene imidža raspao u krhotinama tek detoniranih bombi.

El Mudžahir je, pre dolaska na čelo Islamske države, bio deo mreže Hakani, pa američki obaveštajci pretpostavljaju da te dve organizacije održavaju vezu. 

Islamska država Korasana već godinama predstavlja ozbiljan problem za američke snage u Avganistanu. Toliki, da je američko ratno vazduhoplovstvo 2017. godine tunele radikalnih islamista u provinciji Nangarhar gađalo najvećom konvencionalnom bombom – "majkom svih bombi", odnosno projektilom GBU-43 B, teškim nešto više od devet tona.

Nikada nije objavljeno da li je bomba, osmišljena da uništava tunele u prečniku od više od tri kilometra, pogodila cilj.

Napad najvećom konvencionalnom bombom u američkom arsenalu usledio je nakon ofanzive na položaje Islamske države u oblasti Kot, kojoj su prethodili žestoki vazdušni napadi, ali i jednako uporan otpor islamista u pećinama Nangarhara.

U "Operaciji Hamza", kako je nazvan lov na pripadnike Islamske države, u narednih nekoliko meseci ubijeno je 655 pripadnika te organizacije, a snagama američke i avganistanske vojske su otvorena vrata za dalje napredovanje kroz doline Peka i Mohmad.

U toj akciji ubijen je i drugi čovek Islamske države Korasana, Abdul Hasib Logari, čime je u velikoj meri poremećena logistika radikalnih islamista, uključujući doturanje naoružanja.

Islamisti su, istovremeno, gubitke pokušali da "pokriju" napadom na talibane u oblasti Tora Bora, poznatoj po činjenici da se u tamošnjim pećinama svojevremeno skrivao Osama bin Laden.

Islamska država Korasana preuzela je od početka godine odgovornost za desetine napada na civile, zvaničnike sada već bivših avganistanskih vlasti i, na kraju, najveće protivnike – talibane.

Borbe su trajale nedeljama pre nego što su se pripadnici Islamske države povukli, ali je već tada postalo izvesno da će ISIS-K postati glavni rival talibanima u borbi za prevlast u Avganistanu, pre svega jer su prve grupe činili bivši talibani koji su se zakleli na vernost lideru islamskog kalifata u Iraku i Siriji, Abu Bakru el Bagdadiju, koji ih je naredne godine priznao kao deo Islamske države.

U izveštaju koji je Savet bezbednosti UN objavio prošlog meseca, podružnica Islamske države u Korasanu broji nekoliko hiljada boraca, mada se u dokumentu navodi da je svega oko 500 aktivnih boraca.

Ta grupa je preuzela odgovornost za seriju napada prethodnih meseci, uključujući masakre civila u džamijama, hramovima i bolnicama u Avganistanu i Pakistanu.

Prošle godine, ubice Islamske države Korasana izvele su jedan od najmonstruoznijih napada, kada su u šiitskoj četvrti u Kabulu u porodilištu ubili 16 porodilja.

Posle raspada sistema u Avganistanu, Islamska država Korasana objavila je, aludirajući na talibane, da su "obrijane tirane smenili bradati" i najavila "novu fazu bitke za sveti džihad".

Talibani su, zauzvrat, pokušali da nagovore ili podmite pripadnike Islamske države da se vrate u njihove redove, ali bez preteranog uspeha.

Avganistanski i američki obaveštajci tvrde da će se između ove dve rivalske grupe voditi "dug rat".

недеља, 13. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом