MKS odgovorio Trampu: Sankcije su neprihvatljiv pokušaj mešanja u vladavinu zakona

Međunarodni krivični sud saopštio je da "duboko žali" zbog odluke administracije Donalda Trampa da odobri sankcije protiv sudskog osoblja, rekavši da je to "neprihvatljiv pokušaj mešanja u vladavinu zakona i sudske postupke MKS-a."

SAD su uvele sankcije protiv zvaničnika Međunarodnog krivičnog suda (MKS) zbog, kako je rečeno iz administracije Donlada Trampa, pokretanja istrage protiv Amerikanca bez njihove dozvole.

U saopštenju te pravne institucije sa sedištem u Hagu ističe se da sud stoj čvrsto iza svojih zvaničnika i osoblja ostajući nepokolebljiv u svojoj posvećenosti izvršavanju, nezavisno i nepristrasno, mandata koji mu dodeljuje Rimski statut i 123 država potpisnica.

Naglašava se da je čin administracije Donalda Trampa poslednji u nizu dosad neviđenih napada na MKS, nezavisnu međunarodnu pravosudnu instituciju, kao i na sistem međunarodnog krivičnog pravosuđa.

Ocenjuje se da napadi na taj sud Ujedinjenih nacija predstavljaju eskalaciju i neprihvatljiv pokušaj mešanja u vladavinu zakona i sudske postupke MKS-a.

Napad na MKS predstavlja i napad na interese žrtava zločina, koji za mnoge od njih predstavlja poslednju nadu u pravdu, dodaje se u saopštenju.

Odluku da uvede sankicije sankcija zvaničnicima MKS-a usledila je nakon što su žalbeno veće suda u martu odobrilo istragu o optužbama za ratne zločine američkog vojnog i obaveštajnog osoblja, avganistanskih snaga i talibana u Avganistanu.

Trump je takođe odobrio proširenje viznih ograničenja protiv zvaničnika MKS-a i članova njihovih porodica.

Kako je počeo razdor

SAD ne učestvuju u radu Međunarodnog krivičnog suda pošto se protive Rimskom statutu prema kome MKS ima pravo da goni osumnjične za genocid, zločine protiv čovečnosti i ratne zločine "bez ikakvog ograničenja".

Iako su SAD stavile 2000. godine svoj potpis na dokument donesen 1998., administracija Džordža Buša obavestila je Ujedinjene nacije da Amerika neće sebe smatrati članicom suda i da ne smatraju da imaju pravne obaveze zbog svog potpisa, što se uobičajeno tumači kao povlačenje parafa, iako to izričito nije rečeno.

Zvaničan razlog SAD za ovakav postupak je "strah od ispolitizovanih procesa kojima bi mogli biti izloženi njihovi vojnici".

Paraf sa Rimskog statuta povukla je i Rusija, dok ga Kina nikada nije potpisala. 

четвртак, 03. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом