четвртак, 05.03.2020, 12:00 -> 12:35
Извор: РТС
Аутор: Јасминка Симић
Američki predsednički izbori posle superutorka – Ko može da pobedi Trampa?
U Kolarčevoj zadužbini sinoć je održana tribina posvećena američkim predsedničkim izborima posle superutorka, pod nazivom: "Ko može da pobedi Donalda Trampa". Svoje mišljenje izložili su ugledni stručnjaci iz oblasti međunarodnih odnosa, diplomatije i medija u prisustvu brojne publike.
Odavno američki izbori nisu samo važan događaj za Amerikance, već su zbog uloge koju zemlja ima u svetu, postali događaj od planetarnog značaja.
Poslednjih 15 godina Fakultet političkih nauka prati proceduru izbora američkog predsednika. Tako je bilo i posle "super utorka" glasanja za nominaciju predsedničkog kandidata Demokratske partije za izbore 3. novembra.
"Veliki je preokret koji je koji je zabeležio Džo Bajden koji je u toku predizborne kampanje i na samom startu u Ajovi i Nju Hempšir praktično bio otpisan. Za Bajdenov uspeh mislim da je najzaslužniji establišment Demokratske partije jer je mobilisao članstvo i uspeo da privoli da na njegovu starnu pređu Pit Butidžič koji je sjajno startovao i Ejmi Klobučar koja je bila solidna i na kraju Majkl Blumberg koji se uključio, ali je propao", objašnjava Momčilo Pantelić, bivši dopisnik Politike iz Vašingtona.
Ipak ostalo je još dve trećine trke za nominaciju predsedničkog kandidata Demokrata. Bajden treba da privuče mlade, a Sanders starije i umerene glasače, kaže profesor Ivan Vujačić.
"Sanders je načeo teme koje su Amerikancima bitne – zdravstveno osiguranje, klimatske promene, kod mlađih ljudi – perspektiva SAD, oni koji glasaju za Bajdena u njemu vide nekog ko može da pobedi Trampa", navodi Vujačić.
Na ključno pitanje održane tribine, "Ko može da pobedi Trampa", profesor Dragan Simić, dekan Fakulteta političkih nauka odgovor ptonalazi u kompleksnim međunarodnim okolnostima.
On smatra da je pobeda Trampa 2016. koliko iznenađujuća, isto toliko bila i realna jer je proizašla iz krize međunarodnog liberalnog poretka stvorenog pre 75 godina, a koji počiva na miru i ekonomskoj saradnji.
"Globalizacija ima izražene negativne strane jedna od njih je da su bogati postali još bogatiji, a siromašni još siromašniji. Znači, jedan veliki broj birača u SAD i drugim zemljama sveta počeo je da traži alternativne oblike organizacije koji bi bili na drugoj strani u odnosu na globalni kapital, interese elita", objašnjava Simić.
Centri za američke studije i društveni dijalog i regionalne inicijative Fakulteta političkih nauka pokrenuli su portal za brzo informisanje o američkim izborima.
"Portal americki-izbori.rs obuhvata najnovije vesti, analize koje se odnose na američke izbore, izbora predsednika, izbora za Predstavnički dom, Senat. Otpočeo je sa radom pre mesec dana i trenutno objavljujemo minimum četiri do pet novih vesti", navodi mr Stevan Nedeljković, asistent na Fakultetu političkih nauka.
Aktuelni predsednik Tramp predstavlja svoju Republikansku partiju na izborima. A ko će od Demokrata izaći pred njega, biće poznato u julu, kada će biti održana konvencija Demokrata i izabran predsednički kandidat.
Коментари