Читај ми!

Колика нас инфлација очекује 2023. и како опоравити ЕПС да не буде "хронични болесник" jавних финансија

Какви су фискални резултати Србије у 2022. години, колику инфлацију можемо да очекујемо у наредној години, али и како извршити реструктурирање предузећа из енергетског сектора – о томе су за емисију "У средишту пажње" Радио Београда 1 говорили председник Савеза економиста Србије Александар Влаховић, Бојан Станић из Привредне коморе Србије и председник Фискалног савета Павле Петровић.

Упркос бројним изазовима – инфлацији, енергетској кризи, последицама сукоба у Украјини – фискална политика и фискални резултати у 2022. години у Србији су били добри, каже за емисију "У средишту пажње" Радио Београда 1 председник Савеза економиста Србије Александар Влаховић.

"Привредни раст ће бити 2,5 одсто, колико прогнозира и ММФ. Поздрављам одлуку што смо потписали аранжман са том финансијском институцијом,  јер ће нам то обезбедити довољну ликвидност", додаје Влаховић.

Сличног мишљења је и заменик директора сектора за стратешке анализе Привредне коморе Србије Бојан Станић, који истиче да је ово рекордна година по приливу страних инвестиција које су стигле у земљу, што илуструју и подаци – за првих 10 месеци ове године имали смо готово четири милијарде евра прилива. Стопа незапослености је пала испод девет одсто.

Буџет за 2023. годину, који ће пресудно одредити економску политику у наредној години, заснован је на три стуба: повећању пензија, плата и минималне зараде, наставку издвајања за инвестиције и улагањима у енергетски сектор.

Фискални савет сматра да буџет за 2023. доноси умерена побољшања фискалне политике која су још увек у сенци огромних трошкова за покривање губитака државног енергетског сектора.

"Јавни приходи и јавни расходи (без енергетике) у највећој мери су уравнотежени, задржава се висок ниво издвајања за јавне инвестиције и наставља се са постепеним растерећењем доприноса и пореза на рад. Важна позитивна новост у буџету за 2023. је и то што се укидају неселективне исплате новца становништву", истиче професор Павле Петровић, председник Фискалног савета.

ЕПС мора да буде стуб зелене енергетске транзиције 

Александар Влаховић напомиње да ће губитак ЕПС-а у овој години бити на нивоу од око 900 милиона евра. Сматра да ће ти губици у идућој години бити знатно мањи због виших цена електричне енергије.

Према његовим речима, ЕПС мора да инвестира у површинске копове, да инвестира у откривку да би се отворили нови површински копови, како би се допремао квалитетнији угаљ и како бисмо избегли увоз угља из иностранства. Јако је важно, додаје, да се у следећој години озбиљно приступи реструктурирању предузећа из енергетског сектора, пре свега професионализацијом менаџмента.

Сличног мишљења је и Бојан Станић који подсећа на могућу промену саме компаније из јавног предузећа у акционарско друштво, где би држава била већински акционар, што даје простор за улазак приватног капитала и могућност да се до новог капитала дође на отвореном тржишту.

У Фискалном савету сматрају да ће од 2024. године ЕПС вероватно постати профитабилно предузеће, али ће чак и тад остати трајни ризик за јавне финансије уколико одмах не отпочну темељне реформе.

"Финансијско крварење ЕПС-а требало би да се заустави с отварањем новог рудника угља што се најављује за 2024. годину, евентуално крај 2023. Када се то деси, ЕПС ће обновити своју посусталу производњу и неће више морати да увози огромне количине скупе електричне енергије и угља. Без темељних реформи које би морале напокон да почну да се спроводе у наредној години ЕПС ће и даље бити хронични болесник јавних финансија Србије", истиче професор Павле Петровић.

Подсећа и да је са ММФ-ом договорено повећање цене струје од осам одсто у јануару и осам одсто у мају. У јануару ће гас поскупети за 11 одсто, у мају 10 одсто, али се најављује и у новембру од 10 одсто, што ће се проценити "у ходу". Зато је важна помоћ државе енергетски угроженим купцима.

Инфлација главни проблем 

Инфлација је тренутно 15,1 одсто, а у просеку за целу 2022. годину износила је 12 одсто.

Професор Петровић напомиње да је могуће да у децембру и јануару достигне и 16 одсто и да крене да пада након марта.

Инфлација је удар на животни стандард грађана, а нарочито утиче на сиромашнији део становништва за који можда достиже и 25 одсто, јер се четвртина њиховог дохотка истопи због инфлације.

Очекује се да ће се повећањем плата и пензија очувати животни стандард грађана, истичу наши саговорници. Наглашавају и да су за већи привредни раст у 2023. неопходне реформе пословног окружења, владавина права и кочење корупције.

недеља, 17. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње