Цена станова у Београду неумољиво расте, има ли назнака да ће бар мало да мирује

Београд је највеће тржиште некретнина, а просечне цене квадратног метра новоградње крећу се од 800 евра у удаљенијим насељима до 3.300 евра у Београду на води. Приградска насеља у којима је доминирала нискоградња, данас броје све више стамбених зграда.

Многи сектори су у кризи због короне, али тржиште некретнина наставља да расте по свим мерилима: више се гради, више тргује, расту цене, узимају се кредити.

Стручњаци наводе да је куповина стана добра инвестиција. С једне стране, ниске су камате на штедњу, а кредити јефтини, а са друге, вредност стана стално расте, а може да се заради и од кирије. Стан купљен пре пет година сада вреди, у зависности од локације, и за трећину више.

"Цене неминовно морају да расту просто и зато што је земљиште ограничено, не може да се репродукује, понуда спорије расте од тражње и економско је правило да то гура цене навише. Ако се криза настави и буде још дубља, многи ће бити у ситуацији да продају станове што ће повећати понуду и могуће је да дође до пада цена некретнина", указује проф. др Хасан Ханић са Београдске банкарске академије.

Седмдесет одсто некретнина купује се готовином, а цена је у 95 одсто случајева обрачуната у еврима. И даље је просечан кредит око 30.000 евра. За тај новац могуће је купити десетак квадратних метара у центру Београда, што указује на то да они који подижу кредит улажу више него што је обавезно учешће, односно, да се често прода мањи, због куповине већег стана.

"Стамбени кредити су и даље врло актуелни и укупна сума средстава је 4,1 милијарда евра тренутно. Раст је око 15 одсто а у односу на претходни месец је 1,5 одсто. Имамо прилив људи који желе да заснују живот у граду. Гастарбајтери долазе до повољнијег извора финансирања и желе да купе некретнину у Београду. Имамо и чињеницу да Београд, Србија, јесте једна од најпривлачнијих дестинација за инвестицију", наводи Владимир Васић из Удружења банака Србије.

Београд је највеће тржиште, а просечне цене квадратног метра новоградње крећу се од 800 евра у удаљенијим насељима до 3.300 евра у Београду на води. Један од разлога раста цена, поред све скупљег земљишта, јесте и то што је градња квалитетнија.

"У 2020. смо у односу на 2019. имали благи раст промета од два одста што је озбиљан резултат ако узмемо у обзир да је 2019. била рекордна у претходној деценији. Исти такав тренд се наставио и у прва три месеца ове године. Ова ситуација мотивише инвеститоре да наставе градњу, тако да очекујемо благи раст цена у Београду", каже Ненад Ђорђевић из Кластера некретнина.

Београд је међу скупљим градовима по ценама станова, али све док понуда буде мања од потражње, они неће бити јефтинији. За оне који стан купују да би у њему живели, од цене је можда важније то да кредити буду повољни.

среда, 27. новембар 2024.
10° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње