Скројен буџет за следећу годину – на шта ће држава трошити новац

Предлогом Закона о буџету предвиђају се укупни приходи од 1.314,5 милијарди и расходи у висини 1.334,7 милијарди динара. Министар финансија Синиша Мали поручио је да се предлогом означава завршетак процеса консолидације јавних финансија и означава почетак развоја.

Владa Србије је усвојила је Предлог Закона о буџету за 2020. годину, саопштило је Министарство финансија.

У предлогу се предвиђа дефицит од 20,2 милијарде динара, односно 0,3 одсто БДП-а.

Министар финансија Синиша Мали је нагласио да је буџет за 2020. годину развојни и да се њиме подстиче даљи развој привреде

Навео је да је за следећу годину пројектован реални раст привреде од четири одсто.

Према актуелној фискалној стратегији, како је додао, пројекција јавног дуга за централни ниво државе за 2020. годину је 50,3 процената БДП-а.

"Повећање плата и пензија кључна карактеристика буџета"

Министар је истакао да је кључна карактеристика буџетске политике у 2020. години равномерна расподела фискалног простора на повећање животног стандарда, односно на повећање плата и пензија за око 1,3 одсто БДП-а, подстицај расту повећањем јавних инвестиција, и пореско растерећење рада.

Нагласио је да се предлогом буџета означава завршетак процеса консолидације јавних финансија и означава почетак развоја.

"У буџету је издвојено 295,4 милијарде динара на плате, као и 581,2 милијарде динара на пензије за наше најстарије суграђане. Према тзв. швајцарској формули, пензије ће следеће године расти за 5,4 одсто", наводи Мали.

Када је реч о капиталним инвестицијама, у предлогу буџета предвиђено је 198,9 милијарди динара, а највећи део тих средстава односи се на саобраћајну и железничку инфраструктуру.

То значи да се буџетом означава почетак реализације Националног инвестиционог плана, објашњава Мали.

Мали: Циљ да се у што краћем периоду повећа стандард грађана

Министар финансија изјавио је да се Предлогом буџета за 2020. годину отвара нова страница у економском развоју Србије са циљем да се у што краћем временском периоду повећа животни стандард грађана.

"У буџету за 2020. годину имамо довољно новца и за повећање плата у јавном сектору и за повећање пензија", рекао је Мали новинарима и подсетио да ће плате у јавном сектору бити веће већ од новембра ове године, и то у проценту од осам до 15 одсто.

Поред тога, повећава се и минимална цена рада за 3.000 динара у апослутном износу и износиће 30.022 динара.

"Већ у децембру ћемо остварити циљ да просечна плата буде преко 500 евра, а онда у јануару, фебруару очекујемо даље повећање", рекао је Мали.

Министар финансија истиче да никада више новца није било за наставак инфраструктурних радова, наводећи да нас 2020. године очекује наставак изградње ауто-путева као што су Моравски коридор, деоница Појате-Прељина, Прељина-Пожега, Београд-Сарајево, Рума-Лозница, ту су нови мостови, тунели... 

Више новца за лечење ретких болести

Повећан је и износ за унапређење инфраструктуре за заштиту животне средине са овогодишњих 23,7 милијарди динара, на 59,4 милијарде динара за следећу годину.

"И оно што је посебно важно, повећали смо износ издвојених средстава за лечење ретких болести, који ће износити 2,4 милијарде динара", нагласио је министар.

Министар је истакао и да је стратешки циљ Владе смањење незапослености, и подсетио да ће се изменама Закона о порезу на доходак грађана, који ће се ускоро наћи у скупштинској процедури, олакшати ново запошљавање.

Њиме ће, како је објаснио, послодавци имати ослобађање од пореза на зараде и од пореза на ПИО уколико запосле особу која у току ове године није била у радном односу.

У првој години имаће ослобођење од 70, у другој од 65, а у последњој од 60 процената.

Планирано је ослобађање од доприноса за ПИО у целости прве године, следеће 95 одсто и треће године 85 процената.

Повећана су средства за улагање у образовање и иновације, као и средства Фонда за иновациону делатност, док су за подршку развоју предузетништва обезбеђене три милијарде динара.

Као подршка развоју науке, удвостручена су средства за Фонд за науку на милијарду динара.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом