Српско-турски пословни форум: Дугорочан план пет милијарди долара трговинске размене

Први дан посете турског председника Реџепа Тајипа Ердогана завршен је Српско-турским пословним форумом на коме је учествовало више од 200 привредника из Турске.

Отварајући пословни форум, председник Александар Вучић позвао привреднике из Турске да додадтно улажу у Србији.

Истакао да турски председник Реџеп Тајип Ердоган током његове посете 2017. године донео велике промене у Србију и регион и наговестио много тога. 

"Много тога смо променили. За две године када будете дошли, а надам се да ћете доћи за годину, када будемо обилазили радове на ауто-путу где ћемо присуствовати почетку радова, они ће бити при крају, као и да ћемо моћи да отворимо обновљени пут Нови Пазар-Тутин, да ћете моћи да видите другачију слику, и то шта сте све допринели у Србији", навео је Вучић.

Указао је да у Србији има много места која су готово заборављена и навео Лебане, које је 1991. имало 29.000 становника, а данас свега 17.000.

"То место би потпуно умрло да тамо није било турског инвеститора. Исти случај је са Владичиним Ханом, Крупњом, Малим Зворником, и многим другим местима у које је мало ко желео да инвестира", нагласио је Вучић.

Захвалио је на, како је рекао, поштовању које Ердоган и инвеститори показују Србији и нагласио да ће они од Срба добити искрено пријатељство.

Позвао је и српске инвеститоре да инвестирају у Турску.

"Добродошли Турци у Србију, а ви драги Срби изволите у Турску", поручио је Вучић.

Вучић је позвао Србе да инвестирају у Турску, иако, како је приметио, неки говоре како је сада у Турској тешко и чекају нека боља времена.

Како је истакао, када је Ердоган дошао на власт у Турској БДП по глави становника износио је 3.500 долара, а он га је "довео" на 11.000.

"Покажите ми европског и светског лидера који је то успео да уради", рекао је Вучић.

Додао је да је Ердоган данас, када брани самосталност и независност Турске притиснут различим спољним факторима, који бу увек желели то да ограниче и да имају већи утицај, али да ће Турска из тога изаћи снажнија, јер је турски народ вредан, а сам Ердоган посвећен напретку земље.

"И зато српским привредницима поручујем да искористите прилику и видите како да инвестирате у Турску и како да привучете додатне инвестиције из Турске", рекао је Вучић.

Вучић: Српске бање шанса за улагање

Указао је да готово да не постоји ниједан турски инвеститор којег не познаје лично, са којим није разговарао неколико пута и којем није гледао лично да помогнем на неки начин, како би показао да Србија жели да види турске инвеститоре у земљи, да не буду овде странци, већ домаћи, да они зараде, а да наши људи добију плате и да могу да живе.

У том смсилу, рекао је да ће се видети на који начин може да се помогне турској "Тај групи", а да нас Европљани, како каже, не оптуже за државну помоћ, јер 500 српских породица живе од турских инвестиција.

Вучић је позвао Турке да инвестирају у српске бање, које су, каже, врхунске, поновио да се ускоро завршава источни крак Коридора 10 и да више неће бити ниједан метар ка Бугарској и Грчкој а да није ауто-пут.

"А, онда градимо путеве ка Црној Гори и БиХ", рекао је Вучић и навео да се чини као да је у ранијем периоду било намедно одлучено да се у том делу не граде ауто-путеви. "Сада подижемо све то, да повезујемо народе, да доводимо инвеститоре и молим вас да нам по овом питању помогнете", рекао је Вучић.

Указао је да је могућа јача сарадња у области одбрамбених технологија, али и иновационих технологија, вештачке интелигенције, роботикејер је, како је рекао, много младих талентованих људи.

Ердоган: Велике могућности за инвестиције у Србији

Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган поручио је турским привредницима да у Србији имају велике могућности за инвестиције и истакао да две земље имају снажну вољу да унапреде своје односе и прошире сарадњу на више области.

"Србија има велике могућности за наше инвеститоре, јер се налази у центру Балкана, има добро пословно окружење, квалитетну радну снагу и подстицаје", рекао је Ердоган, обраћајући се на Пословном форуму Србија-Турска у Београду.

Прем његовим речима, краткорочни циљ да трговинска размена две земље достигне две милијарде долара, а дугорочни да се та цифра попне на пет милијарди.

Председник Турске је рекао да је трговинска размена од 2010. године, када је потписан Споразум о слободној тргивини, порасла за 200 одсто.

У 2018. години, која је била рекордна, трговинска размена је достигла ниво од 1,2 милијарде долара, а у првих осам месеци 2019. године 890 милиона долара.

"Ове године сматрам да ћемо превазићи рекорд из прошле године. Циљамо да ову цифру доведемо на две милијарде долара, краткорочно, а онда на пет милијарди долара дугорочно", рекао је Ердоган.

Подсетио је да је Споразум о слободној трговини из 2010. године ревидиран прошле године, а ступио на снагу у јуну, те да се нада да ће, захваљујући њему, поред трговинске размене робе, бити увећана размена и у секторима попут пољопривреде, телекомуникација, финансија, превоза, саобраћаја, електронске трговине.

Ердоган је истакао да је Србија за Турску пријатељ и да је кључна земља за мир и стабилност у региону.

"Ова посета, са министрима и водећим пословним људима, јесте симбол значаја који дајемо Србији", рекао је Ердоган.

Навео је да су односи две земље у протеклим периоду подигнути на потпуно нови ниво те истакао да ће се увек, уколико постоје намера и вера, наћи средства.

Турски председник је рекао да постоји снажна воља да се унапреде билатерални односи две земље, али да достигнут ниво није довољан и да зато желе да прошире сарадњу на више области.

Подсетио је и да је данас у Београду размењено више билатералних споразума и меморандума из различитих области, безбедности, полиције, науке, војне сарадње, привреде...

Ердоган је рекао да заједничка визија коју имају Турска и Србија представља велику прилику за регион и позвао је пословне људе из обе земље да и даље заједно јачају економску димензију односа.

"Ми као председници и две владе смо ту да вам пружимо сваку врсту подршке", поручио је турски председник.

Како је рекао, две земље имају трговинску сарадњу која је успону и навео да турске компаније у Србији запошљавају 8.000 људи и то у многим секторима - текстилној области, аутомобилској, банкарству и другим.

Навео је да је број турских компанија које послују у Србији достигао 800, као и обим инвестиција који је 2011. износио милион долара, а 2018. – 200 милиона долара.

Ердоган је навео да ће се сутра одржати церемонија за шест фабрика и положен камен-темељац за једну, чиме ће, како се сликовито изразио, "бити додата нова златна алка у турски ланац у Србији".

Очекује, такође, да ће се напредовати и у сарадњи у области грађевинарства, наводећи да ће турски грађевинари своје богато искуство пренети Србији и да ће се укључити у инфраструктурне пројекте.

"Већ имају 17 пројеката са 395 милиона долара, а 15 тих пројеката започето је 2018. године што је важна референца", навео је турски председник.

Поводом почетка изградње ауто-пута Београд-Сарајево позвао се на речи председника Србије да је то пре свега мировни пројекат у сваком смислу.

Он је нагласио да је једна од најперспективнијих области за сарадњу туризам и навео податак да је број српских туриста у Турској порастао за 53 одсто, односно да их је прошле године било 225.000, док је турских туриста било 97.000.

"Тај број ће расти", рекао је турски председник.

Поменуо је и да ће сутра бити одржана и церемнонија за мост у Сремској Рачи.

Према његовим речима, турске компаније настављају на обнови путева у Санџаку.

"Ви, председниче, бринете за све проблеме са којима се пословни људи и компаније из Турске суочавају, поред помоћи коју сте им већ пружили и хвала вама на томе", рекао је Ердоган Вучићу.

Олпак: Српским бизнисменима треба олакашати улагања у Турској

Председник Одбора за економске односе са иностранством Турске Наил Олпак позвао је Српске привреде позвао је српске привреднике да улажу у Турској, као што турски улажу у Србији.

Од председника очекујем да олакша тај пут. Поздрављам ревидирање споразума о слободној трговини, било је последица, али споразум сада даје нови основ за сарадњу у одређеним секторима. Подржаћу наставак турских улагања у Србију, навео је Олпак.

Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије оценио је да је интезивирање економских односа две земље, могућности, потенцијала, јесте пре свега и шанса за српску привреду да повећамо извозни учинак на турском тржишту.

Оно што до сада успевамо далеко је од потенцијала који можемо и морамо да претворимо у конкретни резултат, нагласио је Чадеж.

Потребно је да Србија смањи српски дефицит у трговини са Турском, да повећа свој извоз и да заједнички са турским привредницима прави нове послове.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње