среда, 02.02.2022, 18:15 -> 19:16
Извор: vijesti.me, RTS
Епископи СПЦ очекују да ће се победници прошлих избора у Црној Гори договорити
Након саветовања и разматрања тренутног положаја Српске православне цркве у Црној Гори, епископи са јурисдикцијом у тој земљи саопштили су да очекују да ће политичари "победници са прошлих парламентарних избора наћи заједничко решење за ову или неку нову владу, која ће са СПЦ убрзо потписати темељни уговор".
У саопштењу које потписују митрополит црногорско-приморски Јоаникије, епископ милешевски Атанасије, епископ будимљанско-никшићки Методије и епископ захумско-херцеговачки Димитрије, наводи се да без обзира на различитости, сви треба да раде за опште добро и да се определе за искрени дијалог.
"Таквим искреним дијалогом ћемо најбоље решавати проблеме и достићи жељену хармонију народног јединства, уз поштовање свих поменутих различитости", наводи се у саопштењу.
Архијереји Српске православне цркве у Црној Гори саопштили су да очекују да ће политичари "победници са прошлих парламентарних избора наћи заједничко решење за ову или неку нову владу, која ће са Српском православном црквом убрзо потписати темељни уговор".
Тако би се, истичу, допринело смиривању тензија у Црној Гори и постигла равноправност свих вера.
У заједничком саопштењу за јавност наводи се да победа на парламентарним изборима 30. августа 2020. није донела решење свих проблема у друштву.
"Али зато она јесте велика демократска прекретница. Стога је, уверени смо, треба сачувати и поштовати народну вољу", наводи се у саопштењу.
У саопштењу се наводи и да потписани поштују "различитости националног изјашњавања и страначких опредељења".
"И сматрамо да, без обзира на различитости, сви треба да радимо за опште добро и определимо се, уместо за свађе и раздоре, за искрени дијалог. Таквим искреним дијалогом ћемо најбоље решавати проблеме и достићи жељену хармонију народног јединства, уз поштовање свих поменутих различитости".
Тврде да СПЦ у Црној Гори деценијама трпи "гнусне клевете и неправде од стране бившег режима":
"Чији политички представници и после пораза на изборима 30. августа 2020. године, шире мржњу и нетрпељивост против наше цркве. Због неправди које и данас трпимо од остатака бившег режима не видимо рјешење постојећих друштвених проблема у повратку бивше власти, па ни кроз подршку некој мањинској влади."
Питају се и "како ће решавати нагомилане друштвене проблеме и примењивати цивилизацијске стандарде они што сваки час прете новим прогоном Цркве, депортацијама свештенства и отимањем светиња".
Коментари