среда, 06.09.2017, 10:15 -> 15:58
Извор: Бета
Дикић негирао умешаност у наводни покушај удара у Црној Гори
Пензионисани генерал Жандармерије Србије Братислав Дикић негирао је на суђењу у Вишем суду у Подгорици да је део криминалне организације која је у октобру прошле године припремала насилну смену власти у Црној Гори.
Дикић је у судници казао да је оптужница "неоснована, лажна, измишљена"и да је "најобичнија бајка". Он је изразио наду да ће њени "аутори одговарати", а специјалног тужиоца Миливоја Катнића оптужио за притиске током истраге.
"Никада нисам био припадник криминалне организације и никада нећу ни бити", казао је Дикић коме је, по тврдњма адвоката, погоршано здравље, али се одлучио да изнесе одбрану и не утиче на ток суђења.
Изношењем одбране у Вишем суду у Подгорици данас је почело суђење групи од 14 црногорских, српских и руских држављана, оптужених да су припремали и учествовали у припреми завере на дан прошлогодишњих парламентарних избора, а која је за циљ имала насилну смену власти, проглашење изборне победе опозиционог Демократског фронта (ДФ) и ликвидацију тадашњег премијера Мила Ђукановића.
Дикић је први од 14 оптужених који је изнео одбрану пред судом у Подгорици. За суђење влада велико интересовање јавности и директно га преносе све црногорске телевизије, што је први пут у историји црногорског правосуђа.
Пензионисани командант полиције се очи у очи сусрео са главним специјалном тужиоцем Миливојем Катнићем који му је, откривено је данас, нудио да буде "аболиран" уколико "опозове групу која је дошла у Црну Гору".
"Одбио сам, јер нисам имао кога да опозовем. Нисам знао за било какав криминални план", саопштио је Дикић, који је од суда тражио да му "због погоршаног здравља" укине притвор у којем је од октобра прошле године.
Адвокати пензионисаног полицијског генерала кажу да Дикић болује од канцера и да му се стање погоршало.
Дикић је саопштио да не познаје Русе Едуарда Шишмакова и Александра Попова за које Тужилаштво тврди да су припадници руске обавештајне службе и који су означени за организаторе неуспеле руске завере, која је у сарадњи са опозиционим Демократским фронтом (ДФ) и групом српских држављана, према оптужници, требало да изазове хаос у Црној Гори како би се спречио улазак земље у НАТО.
Он је пред судом испричао да не познаје никога из Демокрарског фронта, чији су лидери оптужени за умешаност у наводни покушај тероризма, те да од 14 оптужених познаје Александра Синђелића, заштићеног сведока и Кристину Христић, која је са њим дошла у Црну Гору уочи прошлогодишњих октобарских избора.
"У Црну Гору сам дошао ради молитве за здравље у манастиру Острог... Скуп српске браће у Подгорици ми је био успутан", тврдио је Дикић пред судом.
Према оптужници Дикић је требало да по проглашењу изборних резултатаима, на анти-НАТО скупу опозиционог Демократског фронта испред Скупштине Црне Горе, "држи на окупу друге припадника криминалне организације и управља њима у сукобу с полицијом ради насилног упада у Скупштину".
Бивши челник полиције је казао да је Синђелића упознао у Нишу, у октобру прошле године, те да му он није говорио ни о каквом криминалном плану за насилну смену власти у Црној Гори, већ је поменуо протест "српске заједнице" против НАТО-а у Подгорици.
Дикић је казао да мисли да је Синђелић био "инструисан" и да га је с циљем "молио" да дође у Црну Гору и говори на скупу против НАТО. У судници је било 10 од 14 оптужених.
Након што је Дикић изнео одбрану,и кад су с питањима кренулу тужиоци, из суднице су због добацивања избачени функционери ДФ-а. Судницу су напустили уз речи: "Дно дна" и "Ово је срамота".
У одуству се суди руским држављанима Едуарду Шишмакову и Владимиру Попову, означеним за организаторе неуспелог плана, као и српски држављани Немања Ристић и Предраг Богићевић, које је Србије одбила да изручи Црној Гори.
Суђење се наставља сутра у 9 сати.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар