Додик најавио жалбу Уставном суду због Дана државности БиХ

Председник Републике Српске Милорад Додик најавио је подношење апелације Уставном суду БиХ, којом ће оспорити Дан државности БиХ. Истиче да је реч о вештачком датуму и оптужује Бакира Изетбеговића због његовог присвајања.

Председник Републике Српске изјавио је за РТРС да ће Република Српска ових дана поново покренути апелецију пред Уставним судом БиХ, којим ће оспорити 25. новембар као тзв. Дан државности БиХ.

"По истим принципима на којима су они нама оспоравали 9. јануар (као Дан Републике Српске), па нека они спроведу референдум и ми нећемо имати ништа против", рекао је Додик.

Поводом обележавања Дана државности БиХ у Федерацији БиХ, Додик је рекао да је то вештачки датум, јер БиХ њиме није успостављена као држава.

"То је комунистички датум из времена бивше Југославије и њега је немогуће одвојити од те државе и АВНОЈ-а. И то је чињеница", истакао је Додик.

Тврди да Бошњаци прибављају неке датуме из прошлости, који њима одговарају и покушавају да то наметну другима, и наглашава да је највећи број учесника ЗАВНОБиХ-а био српске националности.

"Ми то не прослављамо, јер тада БиХ није била успостављена. Тада није постојала као држава нити јој је дата државност", нагласио је председник РС.

Додик сматра да "сав апсурд" бошњачког обележавања 25. новембра показује и чињеница да празник са комунистичког заседања присваја Бакир Изетбеговић, чији се отац Алија Изетбеговић у униформи Ханџар дивизије борио да би уништио управо те вредности.

"Ханџар дивизија је била фашистичка паравојна формација и постоји слика о Алији Изетбеговићу као припаднику те дивизије и он то није ни крио. Данас његов син полаже венац у име тзв. државе БиХ, дајући му значај који му уопште не припада", рекао је Додик.

Поручио је да њега, као потомка козарачких партизана и јасеновачких страдалника, вређа чињеница да Бакир Изетбеговић, чији је отац био члан Ханџар дивизије, данас 25. новембар покушава да прикаже као свој датум.

"Када би све 'разгрнули', видели би да је и те 1943. године огромна већина Срба била у партизанима, а муслимани су се тек негде сликали. Увек нешто краду, из историје или неког тренутка, па тако и сада", рекао је Додик и закључио да је то апсолутни апсурд који показује колико у БиХ ништа није немогуће.

Навео је и да је Дејтонски споразум показао да никакве Босне и Херцеговине као државе није ни било, јер је само БиХ као република бивше Југославије била приморана да суштински прави нови политички систем, пошто претходни, комунистички, није одговарао.

Говорећи о одлуци Уставног суда БиХ о књижењу војне имовине, Додик је нагласио да та имовина неће бити уписана на БиХ.

"Та имовина остаје Републици Српској. Српска је фактор у БиХ, не можете је заобићи. Те одлуке можете окачити мачку о клин, што се нас тиче, ако доносите тако очигледне прекршаје и криминалне одлуке", поручио је Додик.

Додао је да је у РС већ одавно припремљен закон по којем се одлуке Суда и Тужилаштва неће примењивати на простору Републике Српске, те да се бира тренутак када ће бити и усвојен, преноси РТРС.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом