Притвор бившим припадницима ХВО, хрватски државни врх "на ногама"

Државни и војни врх Хрватске је "на ногама" због хапшења десеторице бивших припадника Хрватског већа одбране у Орашју, у Босни и Херцеговини. Они се терете да су починили ратне злочине над српским становништвом, што је у Загребу оцењено као веома забрињавајуће. Суд Босне и Херцеговине одредио им је једномесечни притвор. Хрватска влада се данас састала поводом хапшења.

У образложењу одлуке стоји да је суд одредио притвор због опасности од бекства и бојазни да ће осумњичени боравком на слободи, уништити, сакрити, изменити или фалсификовати доказе или трагове важне за поступак, те због околности које указују да ће ометати кривични поступак утицањем на сведоке или саучеснике.

Пензионисани генерал ХВО-а Ђуро Матузовић, ратни командант орашког зборног подручја, бригадир Иво Оршолић, ратни командант 106. бригаде ХВО-а, те Тадо Оршолић, Марко Доминковић, Јосо Недић, Марко Баотић, Марко Блажановић, Мато Живковић, Анто Живковић и Стјепо Ђурић осумњичени су за кривично дело против човечности и против ратних заробљеника.

Председница Хрватске Колинда Грабар Китаровић најавила је могућност да за данас сазове седницу Савета за националну безбедност, оценивши да је хапшење 10 припадника некадашњег ХВО на подручју Орашја питање које забрињава.

Хрватска председница позвала је да се питање хапшења, ипак, решава брзо и хладне главе. "То је питање које се није појавило ни јуче ни прекјуче", рекла је Грабар Китаровић, преноси Јутарњи лист.

Подсетила је да је то питање на дневном реду апсолутно присутно током сваког њеног разговора са званичницима БиХ и Србије, са међународним званичницима и хрватском заједницом.

Председница је, наводи загребачки дневник, признала да је изненађена хапшењем припадника ХВО-а у Орашју, те да о томе није имала никакве информације.

"Поготово зато што је Орашје подручје у којем су се Хрвати и Бошњаци заједно борили за голу егзистенцију, за свој живот. Оно је симбол отпора Милошевићевом и Караџићевом режиму", навела је Грабар Китаровић.

Додала је да је јутрос разговарала са лидером ХДЗ-а и хрватским чланом Председништва БиХ Драганом Човићем, који јој је, како је рекла, пренео да ће и тај државни орган разговарати о хапшењу у Орашју.

Рекла је и да је у сталном контакту са кабинетом премијера Андреја Пленковића, те како је отворена могућност да седница Савета за националну безбедност буде одржана већ данас.

"Исто тако затражила сам извештај и изјашњавање свих релевантних служби. Требало би да их добијемо да видимо да ли је неко у Хрватској ко је имао информације, и ако их је имао зашто нешто није предузео, и зашто ми као политички врх нисмо обавештени", рекла је Грабар Китаровић.

Поновила је да треба наступити трезвено, хладне главе, "зато што у овом тренутку не смемо учинити ништа што ће пре свега унети раздор међу народима".

Сматра да би први корак Загреба требао да буде да државни врх Хрватске и БиХ одрже седницу и заједно размотре проблем, да не допусте да он постане препрека билатераланим односима, али исто тако и препрека путу БиХ у ЕУ, а како се нада и НАТО-у.

Петров забринут због хапшења

Председник хрватског Сабора Божо Петров је изразио забринутост због хапшења, али и уверење да ће они врло брзо доказати своју невиност и уживати слободу "за коју су се борили када су многи калкулисали с опстанком Југославије".

Упитан шта хрватска влада може да учини да помогне ухапшеним Хрватима, Петров је рекао да ће владајућа коалиција, Мост и ХДЗ као партнери у влади заједнички дати одговор.

Министар хрватских ветерана Томо Медвед напоменуо је да се очекује да ће истражни судија у Сарајеву током дана одлучити о њиховом пуштању или евентуалном задржавању у притвору, док ће хрватска влада анализирати стање и о томе известити јавност, вероватно до краја дана.

До хапшења десеторице дошло је дан након што је хрватски премијер Андреј Пленковић боравио у првој званичној посети Сарајеву и Мостару. Пленковић се још није изјаснио о овом догађају.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом