петак, 08.07.2022, 16:20 -> 18:02
Извор: РТС
Аутор: Игор Топаловић
Каквим је оружјем убијен Шинзо Абе
Ако желите да набавите оружје у Јапану, пре свега пушке и сачмарице за лов или спорт, неопходно је да добијете лиценцу и да прођете дуготрајне безбедносне провере. Строга процедура је један од разлога што у Јапану има веома мало наоружања. Оружје носе припадници полиције и војске.
Атентатор на Абеа, Тецуја Јамагами (41), бивши је припадник јапанске морнарице и баш тај податак из његове биографије показује да је био способан да направи импровизовано оружје из кога је пуцао на бившег премијера Јапана, истиче за РТС стручњак за оружје Владимир Баровић.
Напомиње да постоје стручни сајтови са упутствима како да се направе бомба или оружје по систему "уради сам".
"Један од тих сајтова био је повезан са Ал Каидом. Они су вам буквално давали инструкције како да од састојака које имате у сваком домаћинству можете направити оружје. Претпостављам да је и дотични атентатор путем интернета то учинио. Да се не лажемо, данас имате толико доступних материјала, да ко хоће лако може да направи оружје и за то вам не треба неко инжењерско знање", додаје Баровић.
На снимку се виде две цеви залепљене црном траком. Види се и велика количина дима, претпоставља се да су у питању две патроне.
"Веома је могуће да је користио ловачке патроне, са малих дистанци могу да направе такве ране да је немогуће зауставити крварење. Претпостављам да је користио приручне ловачке патроне. Са неколико метара не треба да нишани, не треба прецизност. Могуће да је ставио барут и металне опиљке. То има у свакој металостругарској радионици. Човек има војно знање, због тога је могуће да тако нешто направи", каже Баровић.
Према проценама, број оружја које држе цивили у Јапану је 2019. године био је 310.400, што представља 0,25 на 100 људи.
То је најнижи ниво наоражања цивила међу земљама Г-7. Поређења ради у САД има 393 милиона комада оружја или 120 на 100 људи. Док у Великој Британији има 5 на 100 људи, пишу светски медији.
Коментари