Читај ми!

Избеглице из Мелбурна: Ваљда ће Ђоковић открити како нам је, ово је мучење

Новак Ђоковић је смештен у хотел "Парк" у предграђу Мелбурна, који је заправо нека врста притвора за имигранте. Азиланти се надају да ће случај најбољег тенисера света бацити светлост на њихову муку. Неки од њих су већ годинама у том хотелу, жале се на храну, недостатак свежег ваздуха и сунчеве светлости. Боравак у њему описују као мучење.

Злогласни хотел у којем ће Новак Ђоковић провести викенд, док чека саслушање пред судом, избеглице и остали који у њему бораве већ дуже време описују као "ћелију за мучење".

"Нема свежег ваздуха, недавно смо имали и пожар, храна није баш најбоља, немамо приступ теретани, хотел је потпуно закључан", рекао је за Гардијан 38-годишњи Џамал Мухамед.

"Ја патим. Ноћу имам ноћне море, све што желим је слобода. Заиста је ужасно, не знам ниједну особу којој је у реду што је овде", додаје Мухамед.

Мехди је провео чак девет година у хотелу "Парк". Каже да је разочаран тиме што га сви испитују о Новаку Ђоковићу, о томе какав је хотел за тениску звезду.

"Они не питају за нас, а ми смо овде затворени месецима, годинама. Никада нисам видео толико камера, толико пажње. Надам се да ће Новак Ђоковић видeти каква је овде ситуација и да ће говорити о томе", рекао је Мехди.

Од децембра 2020. године аустралијска гранична полиција користи овај хотел као ад хок притворни центар за избеглице. Неки од азиланата који ту бораве су претходно боравили у другим центрима из којих нису могли да излазе.

Избеглица кажу да је боравак у "Парку" мучење 

Већина притворених су доведена јер им је била потребна медицинска помоћ. Кажу, међутим, да нису добили одговарајућу негу.

Џамал ​​Мухамед каже и да су се услови погоршали. "То је као ћелија за мучење. Дефинитивно бих то назвао мучењем", рекао је он.

Крајем децембра појавили су се извештаји да су становницима овог хотела сервирани оброци са црвима и буђавим хлебом, а некима је наводно позлило од хране. У децембру је избило и неколико пожара, па су избеглице биле евакуисане, а једна особа је била и хоспитализована због удисања дима.

Ишмаел, који је такође избеглица и не сме да напусти хотел, каже да имају јако лош третман, као и да ће "полудети".

"Држе нас на месту где уопште нема дневне светлости, нема свежег ваздуха, немамо где да се крећемо, и проводимо 23 сата дневно у једној соби, без прозора, и не знамо колико ћемо још биту ту", рекао је Ишмаил.

Другачији третман за оне који су стигли авионом 

Када је Ђоковић стигао, рекли су да тениски број 1 има срећу што неће бити третиран као они.

"Знам да желе да пошаљу поруку Ђоковићевим доласком, да имају снажну границу и да сви имају исти третман. Али већ девет година нису фер. Они праве разлику међу људима на основу класе, неки људи из развијених земаља нису били затворени. Сада желе да пошаљу ту поруку, а она није истинита и никада није била. Они дискриминишу нас који смо дошли чамцима, најрањивије људе који нису имали избора", наводи Ишмаил.

Хотел "Парк" је био у центру избијања заразе у октобру и новембру, и чак половина становника овог хотела је била позитивна на тесту. 

И пре него што је постао притворни центар, под својим претходним именом "Риџис" овај хотел је представљао карантин током другог таласа короне у Викторији.

Џој, још једна избеглица која се налази у хотелу, назива га "центром за мучење", наводећи да је у њему већ две године без разлога.

"Слобода је дивна. Новак Ђоковић ће овде можда бити девет сати или девет дана. Али ми смо искоришћени. Дискриминишу нас јер смо дошли чамцем, а не авионом. Нико не брине због нас. Дошли смо због безбедности, а не да бисмо играли тенис", поручује Џој.

Владина истрага је утврдила да се 90 одсто ковид позитивних случајева у Викторији од маја 2020. године доводи у везу са тадашњим хотелом "Риџис".

Влада је утврдила да је недовољно пажње посвећено спречавању ширења заразе и контроли стандарда на тој локацији.

Утврђени су проблеми у приступу свежем ваздуху, квалитетној храни, а доведена је у питање и хигијена објекта.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом