Читај ми!

Ко све саплиће Кину на Пацифику

Сједињене Државе и њихови савезници, у напору да сузбију растући кинески утицај у азијско-пацифичком региону, сада се окрећу релативно запостављеним острвским државама највећег светског океана да би кинеску морнарицу затворили у уски водени појас уз њену обалу.

Почетком овог месеца одржан је важан регионални састанак који многи светски медији нису пропратили. Реч је о онлајн сусрету министара одбрана Јапана и тринаест острвских држава Пацифика, као што су Фиџи, Папуа Нова Гвинеја, Кирибати, Маршалска острва и Тувалу.

Ове државе у даљој прошлости трпеле су утицај или су биле под управом европских сила, попут Велике Британије и Француске, док су током Другог светског рата биле под окупацијом Јапана. Након завршетка највећег светског оружаног сукоба оне су углавном у сфери утицаја САД, уз значајан економски и политички уплив Аустралије и Новог Зеланда.

Међутим, ове земље, чије економије готово у потпуности зависе од туризма, пољопривреде и рибарства и, по правилу, имају малу популацију и велику географску разуђеност, те слабо развијене институције система и инфраструктуру, све више се економски ослањају на Народну Републику Кину, која им пружа помоћ у виду позајмица и инвестиција у луке, мостове и аеродроме.

Само у 2017. години, на пример, Кина је инвестирала чак четири милијарде америчких долара у пројекте у пацифичким острвским државама, чиме је знатно надмашила највећег финансијера тих земаља, Аустралију.

Западна стратегија обуздавања Кине 

Народноослободилачка армија Кине последњих година систематски и убрзано јача морнарицу и, по страним проценама, већ сада поседује највећи број војних пловила на свету – око 350.

Велики приоритет Пекинга за даљи развој морнарице је конструкција већег броја носача авиона – Кина тренутно користи два, док је трећи у изградњи.

Даље, кинеска улагања у инфраструктуру држава у Пацифику, као што су луке и писте, страхују западне земље попут САД и Аустралије, могу бити условљена тиме да се кинеској армији омогући трајно или привремено стационирање. С тим у вези указује се на пример лучког града Луганвила у Вануатуу, где су кинеске компаније изградиле пристаниште дубине 25 метара, које би могло да прихвати и носаче авиона.

Састанак министара одбране, чији је домаћин био Токио, управо је сазван с циљем да се продубе безбедносне везе америчких савезника с државама Пацифика како би се ограничио и сузбио приступ кинеске морнарице отвореним морима највећег океана света и омогућила "слободна пловидба светским морима".

О томе сведочи чињеница да су, мада је формално реч о састанку Јапана с вођама пацифичких држава, догађају присуствовали и представници САД, Велике Британије, Француске, Канаде, Аустралије и Новог Зеланда. То указује на блоковски карактер сусрета, јер све поменуте државе сарађују с Вашингтоном у настојању да ограниче економски и војнополитички утицај Кине, не само међу острвским земљама Тихог океана него и у југоисточној Азији.

Вашингтон јача постојеће и настоји да развије нове војнополитичке савезе са државама у широком појасу од Беринговог мора на северу Пацифика до Индијског океана како би ограничио економски, политички и војни утицај Кине у том делу света и успорио њено израстање у светску војну суперсилу.

САД већ имају низ савезника који географски и војно "затварају" Кину у њено двориште и функционишу као бедем који је држи ван пацифичких пространстава у којима се налазе америчке територије и базе и којима је деценијама након Другог светског рата, без икакве опозиције или изазова, слободно господарила америчка морнарица: Јапан, Јужна Кореја, (кинеска провинција) Тајван, Филипини и Аустралија.

Вашингтон већ извесно време кокетира и са земљама попут Вијетнама и Сингапура, истичући опасност за те земље од губитка морских територија, односно, западања под економску, а самим тим политичку, зависност од најмногољудније земље света.

Забринутост због Кине

Сједињене Државе се сада окрећу и острвским земљама Пацифика, које због своје географске изолованости и мале економске снаге, често остају у запећку када су у питању политички и економски приоритети Запада, али сада постају битне, јер економско-политички и физички продор Пекинга дубље у Тихи океан посредством новца и морнаричких ефектива значи слабљење економског монопола Запада у том огромном региону, и потискује зону политичке и војне доминације САД у Пацифику назад ка њеној матици.

Кинеско војно присуство у пространствима Тихог океана може довести и до изолације америчких територијалних поседа у њему, попут Гуама и Саипана, и војних база које се тамо налазе.   

Улога Јапана као организатора састанака и инвеститора у Пацифику, те оператора подморница и ваздухоплова за патролирање у њему, врло је битна за САД у смислу контрирања тој, за Вашингтон, "кинеској претњи".

И сам Токио је, наравно, заинтересован за спровођење активности којима се ограничава утицај Кине у Тихом океану, јер се и сам осећа угрожен њеним војним растом. Владу у Токију посебно брине будућност јапанских острва која административно припадају префектури Окинава, а која су расута у простору ширине више од хиљаду километара између већег јапанског острва Кјушу на северу и Тајвана на југу.

С друге стране, међутим, мале острвске земље Пацифика радују се кинеским инвестицијама и позајмицама, које не само што су обилне, већ по правилу имају и једноставнију процедуру за одобравање, те се дају без постављања предуслова. 

Нови хладни рат у Пацифику

Блоковско сучељавање САД и њених бројних савезника са једне и Кине (донекле подржане Русијом) са друге стране може потенцијално бити врло опасно за мале, нејаке државе Пацифика, али и врло корисно, док год се одвија без размене олова, односно, остаје у домену "хладног рата".

Наиме, вешто лавирање између те две стране малим државама може донети много повољних кредита, попуста на робу и услуге, па и поклона, као што су, када су у питању наоружање, средства везе, патролни чамци и хеликоптери. 

Тако програм јапанске владе за помоћ иностранству за јачање капацитета за одбрану, поред континенталних земаља југоисточне Азије које се налазе у сфери јаког кинеског политичког и економског утицаја, као што су Лаос, Камбоџа, Мјанмар и Вијетнам, већ обухвата и пацифичке државе попут Филипина, Папуе Нове Гвинеје и Источног Тимора.

Сигурно је да ће састанак министара одбране Јапана и 13 пацифичких земаља резултирати даљим јачањем одбрамбених веза далекоисточне царевине с тим острвским нацијама чешћим посетама јапанског бродовља и више војних и цивилних донација.

понедељак, 13. јануар 2025.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње