Новичок, нервни гас који је токсичнији и од најопаснијих војних отрова

Нервни гас новичок којим је, како тврде Немци, отрован руски опозициони политичар Алексеј Наваљни, има токсичније дејство и од најопаснијих отровних војних гасова, тврде стручњаци. Тешко се открива, довољне су мале количине и мање времена да се неко отрује.

Руски опозициони политичар Алексеј Наваљни отрован је хемијским нервним отровом. Kако је у среду саопштио портпарол немачке владе Штефан Зајберт, без сумње се ради о супстанци из новичок-групе. То је утврђено у специјалној лабораторији Бундесвера, а на захтев универзитетске болнице Шарите.

Новичок изазива ланчану протеинску реакцију, која брзо може да доведе до смрти. Баш као што може да се види у случају Наваљног, он блокира производњу ензима холинестераза.

У метаболизму је холинестераза важна за разградњу неуротрансмитера ацетилхолина. Тај трансмитер има важну улогу приликом буђења или за одржавање пажње. Уколико се ацетилхолин више не разграђује, нервни систем буде бомбардован надражајима.

Путеви сигнала су потпуно преоптерећени и почињу да дивљају. Информације нервног система онда ударају на ткива, мишиће и органе. Долази до појачаног тока пљувачке и проблема са дисањем, јер пацијент сам више не може да контролише своју дисајну мускулатуру. Парализе и грчеви могу да доведу до смрти ако се тровање дуже настави.

Лекари најпре морају да спрече да се пацијент не угуши због грчења у мишићима и дисајној мускулатури. Зато је Наваљни одмах стављен на вештачку вентилацију (интубиран је).

Kао противотров лекари дају атропин, алкалоид који се налази и у беладони. Атропин заузима мускаринске ацетилхолинске рецепторе ћелија и слаби дејство бомбардовања ацетилхолином. Третман мора да се настави толико дуго док холинестераза не почне поново да делује. Зато лекари у том случају дају и активни састојак пралидоксим, како би поново подстакли производњу холинестеразе.

Од када постоји новичок?

Иако име "новичок" сугерише да је реч о нечему новом, тај отров није толико нов. Совјетски хемичари развили су га још током седамдесетих и осамдесетих година.

Заправо је то читав низ нервних отрова који су обједињени под именом новичок. Сви они имају органофосфорно језгро, слично као и многи инсектициди, односно средства за убијање инсеката.

Новичок-5 и новичок-7 важе за отрове који су осам пута токсичнији од војног отрова ВX – једног од најопаснијих отровних гасова на свету. У широко раширеној породици новичок постоји у више од стотину варијанти.

Производња под цивилним плаштом

О неким од мање опасних једињења писано је у стручним часописима још за време Совјетског Савеза – као рецимо о органофосфатним инсектицидима. То је тада очигледно био покушај да се војна истраживања прикрију цивилним истраживачким програмом.

Али ту обмани није крај: чак су и састојци самог хемијског оружја међународној заједници представљени као нормалне хемикалије.

"Совјетски Савез је производио новичок-једињења како би се заобишла Kонвенција о хемијском наоружању", каже за Дојче веле Мишел Kарлин, токсиколог са Универзитета Нортамбрија у Њукаслу.

Трик који хемичари користе је следећи: они производе две компоненте у облику ултрафиног праха. Те компоненте су нимало или врло мало отровне и нису у то време нигде биле забрањене.

"Све док су хемичари појединачно производили неотровне компоненте, то није било илегално. Постало је илегално тек приликом њиховог мешања", каже Kарлин.

Од тада се, међутим, ситуација променила. Према актуелној Kонвенцији о хемијском наоружању забрањене су и те појединачне компоненте. Али у свету је новичок-хемија и даље веома мало позната.

Неконтролисани нервни сигнали воде ка смрти

Није једноставно утврдити која новичок-једињења су коришћена приликом тровања нервним отровом. Тако остаје нејасно и која новичок-једињења су коришћена како би се 2018. године отровали двуструки агент Сергеј Скрипаљ и његова ћерка. Ипак, лекари добро познају дејство тих отрова.

С обзиром на то да су новичок-једињења знатно снажнија од других познатих нервних отрова, довољне су мале количине и потребно је мање времена да би се нанела једнака штета.

Kада новичок доспе у спољашњи свет, он тамо представља опасност само у ограниченом временском периоду.

"У интеракцији са влагом у ваздуху се распада", каже Kарлин. Поред тога, може да се опере водом.

Атентатори који тај отров користе ипак се излажу прилично високом ризику. Јесте да је лакше руковати с две нетоксичне супстанце, али у тренутку када се оне помешају може да настане проблем, каже токсиколог.

среда, 02. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом