Годишњица окончања Другог светског рата у Јапану – шта су поручили цар и премијер

У Јапану је данас комеморативном церемонијом на којој су говорили цар Нарухито и премијер Абе обележена годишњица завршетка борби у Пацифику и Другог светског рата

У јапанској престоници Токију данас је одржана званична државна церемонија којом је обележена 75. годишњица завршетка Другог светског рата.

Мада је капитулација Јапана формално потписана тек 2. септембра 1945. године, а борбе између јапанских снага и Црвене Армије трајале све до краја августа, у Јапану се данашњи дан обележава као завршетак рата, јер је 15. августа 1945. тадашњи јапански цар Хирохито, у свом првом обраћању нацији преко радија, позвао војску и народ "да издрже неиздрживо и поднесу неподношљиво", што се, историјски, сматра позивом на одустајање од даљег отпора и прихватање предаје.

Мада је тог дана покушан војни пуч у којем су официри незадовољни одлуком политичког врха да се окончају непријатељства пробали да усмрте премијера и чак онемогуће пуштање снимка говора цара Хирохита на радију, од 15. августа су ипак окончане борбе са америчким снагама у Пацифику.

На комеморативној церемонији у Токију пошту душама 3,1 милиона јапанских војника и цивила погинулих у Другом светском рату одали су цар Нарухито и премијер Шинзо Абе.

Цар Нарухито, који је на престо ступио прошле године и који је унук покојног цара Хирохита, рекао је и да се, уз дубоко преиспитивање у односу на прошлост, искрено нада да се трагедија рата неће поновити, те да се моли за светски мир и даљи развој Јапана.

Он је изразио захвалност генерацијама грађана који су својим напорима изградили земљу после рата и позвао народ да уједини снаге како би превазишао нову тешкоћу која се пред њим налази – коронавирус.

Премијер Абе у свом говору је рекао да ће наставити да се држи зеклетве да Јапан неће поново искусити трагедије рата и да данашње генерације никад неће заборавити да су мир и просперитет које уживају изграђени на жртви људи настрадалих у рату.

Мање званица на церемонији због коронавируса 

Због опасности од ширења коронавируса, церемонији у спортској и концертној хали Будокан, која је изграђена за потребе олимпијаде у Токију 1964. године и представља једну врсту Меке за љубитеље борилачких вештина, присуствовало је само 540 званица, што је мање од десетине уобичајеног броја у нормалним условима.

Она је изабрана за место комеморације посвећене жртвама Другог светског рата због своје близине шинто храму Јасукуњи, који је крајем 19. века основала држава као институцију у којој би се одавала пошта војницима који су положили животе за земљу.

Четири министра јапанске владе управо су данас посетила то светилиште, у којем су, уз жртве других ратова, деификоване и душе 2,3 милиона Јапанаца и јапанских колонијалних поданика који су изгубили живот у борбама у Другом светском рату, да би, по њиховим речима, у приватном својству изразили пошту погинулима и захвалили им се на жртви за домовину.

Храм Јасукуњи, међутим, је у свој регистар ратних жртава, чијим душама се одаје почаст као божанствима, увео и особе које су на суђењу у Токију после рата проглашене за злочинце прве, "А" категорије, због чега такве посете високих јапанских званичника изазивају незадовољство у суседној Kини и на Kорејском полуострву, који су највише пропатили током јапанске окупације пре и током Другог светског рата.

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње