Чиле, револуција због 30 пезоса

Број погинулих и повређених у протестима који данима тресу Чиле расте. Десетине мртвих, стотине повређених и хиљаде ухапшених. Уједињене нације упутиле су у Сантјаго трочлани тим који треба да испита кршење људских права, а све је почело најавом поскупљења карте за метро у саобраћајном шпицу од свега 30 пезоса.

Прво су студенти почели да прескачу контролне рампе на станицама метроа, а онда је незадовољство под слоганом "30 година у 30 пезоса" изашло на површину.

Иако је по богатству и природним ресурсима међу првих пет земаља Јужне Америка, по неједнакости доходака је прва на листи Организације за економску сарадњу и развој због чега су већини грађана образовање и здравствена заштита недоступни, а они који протестују кажу да је Чиле колевка неолиберализма и да је време да у њој неолиберализам буде сахрањен.

С друге стране, они који неће на улицу кажу да је у Чилеу стопа криминала најнижа у региону и да је за 30 година стопа сиромаштва пала са 40 на 10 одсто, а да "комунисти то све хоће да покваре".

Марш против неједнакости  

Због спорадичних пљачки продавница и уличних пожара који су пратили протесте влада је прогласила ванредно стање, а у највећим градовима Чилеа успостављен је полицијски час. 

Запрепашћени Чилеанци нису видели ништа слично од престанка диктатуре Пиночеа пре готово три деценије. 

После изјаве председника Себастијана Пинера да су "у рату против веома моћног непријатеља који не поштује никога и ништа", Чиле је експлодирао.

Уследио је марш у Сантјагу и другим градовима, највећи икада виђени у Чилеу. Из хиљаде грла орила се песма Виктора Хара "Желим да живим у мирном свету", професора, песника и политичког активисте кога су после војног пуча и доласка Пиночеа на власт ухапсили, мучили и убили.

Чилеанци током дана у протестима траже реформе и једнакост, а на централним трговима, испред државних институција, катедрале кличу незваничну химну Чилеу "El pueblo unido, jamás será vencido!" (Уједињени људи не могу бити поражени).

Када падне мрак, сукоби са полицијом се интензивирају.

Најмање 19 људи је убијено, стотине су повређене, а хиљаде ухапшене. Због извештаја о прекомерној репресији, висока комесарка УН за људска права послала је у понедељак трочлани тим који ће током месец дана боравити у Сантјагу и обилазити друге градове. 

Спорно поскупљење јавног превоза је отказано, а председник Пинера је већ начинио промене у кабинету министара, обећао повећање примања од 15 одсто и реформе.

За таква обећања сада је можда већ касно јер Чилеанци желе Нерудино "готово ништа и готово све".

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом