Читај ми!

Пољопривредници наставили протесте, чекају одговор на захтеве

Пољопривредници у Новом Саду, Суботици и Рачи наставили су протесте незадовољни понудом коју су добили од представника власти.

У Новом Саду блокирана је улица код зграде Покрајинске владе и део пута ка Варадинском мосту.

Координатор иницијативе за опстанак пољопривредника Србије Милета Сланкаменац каже да су преговори почели добро, али да су "запели"

Чекају одговор, напомиње Сланкаменац, и додаје да још нешто треба да се размотри са Министарством финансија и још неким министарствима.

"Почиње блокада Сомбора, Тителског моста. Сада смо у фази чекања, нисмо задовољни ни ми ни они", истиче Сланкаменац.

И суботички пољопривредници наставили су протестно окупљање испред Градске куће.

Они су и протестном вожњом трактора кроз град подржали захтеве незадовољних војвођанских паора. Од локалне самоуправе траже помоћ због суше.

"Нас би задовољило када би Град прогласио стање елементарне непогоде због суше и да се укине плаћање за одводњавање", каже Мирослав Матковић, иницијатор протеста пољопривредника у Суботици.

Око 12.30 суботички пољопривредници тракторима су блокирали улаз у Штросмајерову улицу из правца Матије Гупца. Кажу да ће саобраћајница бити блокирана сат времена и да се пропуштају возила полиције, хитне помоћи, труднице и особе са инвалидитетом.

Паори и даље траже заједнички састанак са градоначелником, а он им је понудио састанак са петочланом делегацијом, што нису прихватили.

И пољопривредници из Раче, који су јуче ујутру тракторима блокирали саобраћај испред Општине и Карађорђеву улицу, наставили су протест.

Током ноћи, како кажу, придружили су им се ратари из Баточине и представници Савеза еколошких организација Србије из Јагодине.

Незадовољни су преговорима са Владом, која, како кажу, није уважила њихове најважније захтеве око цене сунцокрета и субвенција за гориво. Поручују да остају на блокади до испуњења захтева.

У разговору са председником општине, добили су одговор да ће им локална самоуправа помоћи мерама из њене надлежности, али да су њихови захтеви у ингеренцији Владе. 

Пољопривредницима је понуђена откупна цена за сунцокрет од 535 евра, а они траже 700 евра по тони.

Влади су послали нове захтеве и још чекају одговор, изјавио је представник Иницијативе за опстанак пољопривредника у Србији Радослав Адамовић.

Прецизира да је реч о седам већ постојећих захтева, који су измењени у смислу прецизнијег дефинисања и тражења гаранција.

Влада је укинула забрану извоза уља, акцизе на деривате смањила је 10 одсто.

понедељак, 23. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње