понедељак, 06.06.2022, 20:30 -> 20:53
Извор: РТС
Аутор: Јована Вулиновић
Када се један живот угаси, пет би могло да се продужи – у Србији 2.000 људи чека на трансплатацију
У Србији 2.000 пацијената чека на трансплантацију органа, а наша земља је међу последњима на европској лествици по броју донора. Поводом Националног дана донора, Удружење Заједно за нови живот организовало је изложбу фотографија пацијената пре трансплантације и после ње.
Жеља свих људи који чекају трансплантацију органа је шанса за продужетак живота. Такву је имао и Младен Тодић, који је нову јетру добио пре пет и по година. Сада је, како каже, здрав човек.
"Бенефит саме трансплатације органа, првенствено за пацијенте и њихове породице је немерљив. Довољно је да погледате, рецимо, у мом случају породицу - остала је на окупу, моја кћеркица данас расте уз свог оца", каже Тодић.
Иако су лекари спремни за већи број интервенција, а процедура законом поједностављена, и даље је велики број оних који чекају орган као једини лек. Када се један живот угаси, најмање пет могло би да се продужи.
"Сви смо ми донори ако се егзактно не изјаснимо да то не желимо да будемо. У моменту кад се дијагностикује мождана смрт, породица је та која даје сагласност да ли ћемо ући у трансплантацију органа", објашњава доктор Ђорђе Ћулафић, гастроентеролог хепатолог.
Зато је, кажу, важно да имају добру комуникацију са породицом и пре него што пацијент постане донор. Истичу да су у једном тренутку имали осамдесет одсто позитивних сагласности.
"Свако од нас, када има тренутак слободног времена, може да замисли шта би урадио да његовом детету треба орган, да његовом брату, мајки, оцу или сестри треба орган, шта би онда урадио", наглашава Саша Кнежевић, анестезиолог Ургентног и Универзитетско-клиничког центра Србије.
Због пандемије програм трансплантације био заустављен
Ове године трансплантације бубрега са живих донора могу се избројати на прсте једне руке. Због пандемије, а много је и других разлога, у Србији је програм трансплантације готово у потпуности био заустављен.
"Ми смо процес активирали убрзо у току прошле године где смо имали неколико успешних трансплатација. Сада се трудимо и интензивирамо да на јесен ускладимо све што нам је недостајало и да сада најагресивније и најбоље кренемо у процес трансплантације", каже Саша Кнежевић, анестезиолог Ургентног и Универзитетско-клиничког центра Србије.
Поводом Дана донора, у холу РТС-а отворена је изложба фотографија на којој су приказане животне борбе пацијената док чекају трансплатацију или су из ње изашли као победници.
Коментари