Читај ми!

Литургија помирења за обнову канонског јединства СПЦ и МПЦ у Храму Светог Саве

Патријарх српски Порфирије и архиепископ охридски и македонски Стефан служили су у Храму Светог Саве у Београду литургију помирења којом се успоставља литургијско и канонско општење две сестринске цркве, а у складу с одлуком Сабора Српска православне цркве који је за македонску цркву прихватио статус најшире могуће аутономије, чиме се ставља тачка на спор дуг више од пола века.

Патријарх Српске православне цркве (СПЦ) Порфирије рекао је на литургији помирења са македонском црквом да је после 55 година зацељена дубока и болна рана раскола и да је ово велики дан и чудо Божије.

"Радујмо се и веселимо се, радујмо се, браћо и сестре, јер се данас радује пуноћа цркве, небо и земља, сви свети се радују, светитељ Сава и сви који су засађени у његовом корену", рекао је Порфирије у Храму Светог Саве.

Патријарх је истакао да је раскол са браћом из Северне Македоније трајао 55 година и да је СПЦ чекала сваки дан да се та болна рана зацели.

"Не постоји ништа што можемо сами исцелити, не може само нашим моћима, сада је рана исцељена и то је чудо Божје и дар Божји. Када трпимо, то може бити израз промисли Божје, најчешће је последица нашег избора и погрешних корака, а рана онда бива опет као педагошка могућност, а ми смо је искористили и разумели да је рана нанета нашим поступањем и зато се обратили молитвама Богу и Светом Сави", истакао је Порфирије.

Патријарх Порфирије дочекао је у среду у Београду архиепископа Стефана и три митрополита македонске цркве и пожелео им добродошлицу.

"Како звоне звона Светосавског храма, тако и наша срца бију од радости због овог благословеног дана. Добро дошли, драга браћо! Добро дошао, брате архиепископе Стефане и владике. Добро дошли у заједницу љубави, ви и сав ваш богољубиви народ. Браћа смо и само браћа", написао је Порфирије на Инстаграму.

Архиепископ Стефан: Канонско јединство са СПЦ, надамо се и аутокефалности

Архиепископ охридски и македонски Стефан рекао је, у Храму Светог Саве на литургији помирења, да је данас успостављено канонско јединство са СПЦ и да се нада да ће Сабор СПЦ до краја свог заседања донети и одлуку о аутокефалности Македонске православне цркве – Охридске архиепископије.

Захвалио је СПЦ за даровану љубав и обнову македонске цркве.

"Заблагодаримо на неизмерној радости, дошло је време да се заврши страдање за православни македонски народ и Македонску православну цркву – Охридску архиепископију", рекао је архиепископ.

Истакао је да је постигнуто канонско општење две сестринске цркве и да је Сабор СПЦ донео одлуку о томе неколико дана након одлуке Васељенске патријаршије.

"Путем јединства са свима за коначно решавање свог статуса и аутокефалности, још данас смо доживели пуну радост и још од вас, Ваша светости Порфирије, да доживимо, да вишедеценијску тугу претворите у радост", рекао је Стефан.

Рекао је да ће македонска црква продужити пут који води ка миру и коначно решавање аутокефалности те цркве.

Поручио је да верује да ће јединство СПЦ и македонске цркве трајати много година и да је потврда добре воље управо данашња заједничка литургија.

"Овим данашњим чином је потврђена љубав две сестринске цркве", навео је архиепископ.

Васељенска патријаршија признала канонску природу МПЦ

Васељенска патријаршија је 9. маја признала канонску природу Македонске православне цркве – Охридске архиепископије, што је, после 55 година, дало могућност македонском свештенству да има заједничка богослужења са другим православним црквама.

Ова одлука не значи томос о аутокефалности којим се званично регулише међународно име и статус цркве, већ је "израз очинске љубави и бриге Васељенске патријаршије" и најава да МПЦ више није у расколу са целим православним светом и да њени свештеници могу да саслужују са свештеницима из других православних цркава, саопштила је МПЦ.

Сабор СПЦ, који је у пролећном заседању од понедељка, саопштио је 16. маја да прихвата за македонску цркву статус најшире могуће аутономије, односно пуне унутрашње самосталности, који јој је додељен још 1959. године.

"Са благодарношћу Господу и са радошћу Сабор поздравља прихватање општепризнатог канонског статуса, а то је статус најшире могуће аутономије, односно пуне унутрашње самосталности, додељен још 1959. године. Пошто су овим уклоњени разлози за прекид богослужбеног и канонског општења, изазвани једностраним проглашењем аутокефалности 1967. године, васпоставља се пуно литургијско и канонско општење", саопштио је Сабор СПЦ.

Сабор СПЦ је навео да ће се у дијалогу о њиховом будућем и евентуално коначном канонском статусу СПЦ руководити искључиво еклисиолошко-канонским и црквено-пастирским начелима, мерилима и нормама.

петак, 27. децембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње