Читај ми!

Одежда краља Милутина трајно изложена у Грачаници

У храм Свете Богородице у Грачаници донета је одежда Светог краља Милутина са његових моштију из храма Свете Недеље у Софији, и биће трајно изложена у манастирској цркви на Косову и Метохији.

Српски и бугарски свештеници служили су литургију у Софији током које је обављен свечани чин пресвлачења одежде моштију.

Одежда донета у Грачаницу је дар цркве Покрова Пресвете Богородице у Бабином Мосту код Обилића. Њоме су мошти Светог краља Милутина обучене прошле године, а претходно скинута одежда краља Милутина трајно је изложена у цркви Покрова Пресвете Богородице у Бабином Мосту.

Краљ Милутин је ктитор цркве у Грачаници, грађене од 1315. до 1321. године. Посветио ју је Успењу Пресвете Богородице. 

Према званичним историјским подацима, мошти српског краља Милутина су пред турским рушилачким налетом, одмах након Косовске битке 1389. године склоњене у село Трепча, а после пропасти српске деспотовине, због епидемије куге, митрополит Силуан однео их је 1460. у Бугарску.

Краљ Милутин подигао је и обновио 42 цркве у Србији, али је градио и храмове на Светој Гори, у Солуну, Цариграду, Софији, Јерусалиму.

Владао је од 1282. до 1321. године. Смрт га је задесила на Косову и Метохији, у Неродимљу, одакле је пренесен у манастир Бањска.

У Србији се култ Светог краља Милутина негује од 1324. године, а још га је Стефан Дечански назвао светитељем. 

Римокатоличка црква је била против канонизације краља Милутина. Међутим, ни Турци, ни хеленизована Охридска архиепископија нису дозволили да се Милутин чак ни мртав врати у Србију јер је био сувише снажан симбол њене државности, моћи и самосталности.

петак, 22. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње