"Моја средња школа" – све информације и сервиси о упису на једном месту

Премијерка Ана Брнабић и министар просвете Бранко Ружић присуствовали су представљању портала "Моја средња школа", који омогућава упис средњошколцима онлајн, на једном месту, као и презентацији паметних ИТ кабинета у Првој београдској гимназији. Брнабићева поручује да ће наставити увођење електронских сервиса, јер је то најбољи начин да државна управа постане најефикаснија. Уз помоћ портала "Моја средња школа" биће смањен стрес родитељима и ученицима којима упис представља "шок", истиче министар просвете Бранко Ружић.

Ана Брнабић је истакла да се уз електронске сервисе и е-Управу тежи томе да деца из Србије буду спремна за послове 21. века и то да би Србија била међу најуспешнијим државама захваљујући њима.

Премијерка је новинарима рекла да је до сада много постигнуто у процесу е-Управе, додајући да се и даље наставља са увођењем нових електронских сервиса.

"Желимо да имамо државну управу на свим нивоима – републичком, локалном, покрајинском која је на услузи грађанима 24 часа, седам дана у недељи, 365 дана годишње", истакла је Брнабићева.

Према њеним речима, електронске услуге, што показује и данас представљени портал, омогућавају да грађани не морају да узимају слободне дане да би се испланирали како да прикупе све папире који су им потребни за одређену пријаву, да не морају да планирају у које време ће то учинити, већ да то ураде у било које време, односно када њима највише одговара.

"И наставићемо и даље да уводимо електронске сервисе, јер је то најбољи начин да државна управа постане најефикаснија, да се боримо против корупције и да виде да је државна управа њихов сервис", поручила је премијерка.

"Ове године смо добили прву генерацију основаца са знањем свих програмских језика"

Када је реч о подршци младим људима и њиховом јачању, Брнабићева каже да се на томе ради од 2016. године и подсећа да је 2017. уведено програмирање као обавезан предмет од петог разреда у основним школама.

Истиче да смо ове године добили прву генерацију са знањем свих програмских језика и оцењује да је то огромна предност коју наши основци имају у поређењу са основцима у Европи и свету.

"То је такво богатство и за то ће утолико теже и изазовније бити средњим школама да сада анимирају те младе људе који имају таква знања и зато додатно улажемо у унапређење средњих школа", навела је Брнабићева.

Од првог септембра у школама предмет основе вештачке интелигенције

Додаје да ће се од првог септембра у школе увести и предмет основе вештачке интелигенције и каже да је то додатна инвестиција и додатно велика предност наших ђака.

Када је реч о јачању младих људи, Брнабићева каже да тенденцију државе да их што више ојача и припреми за послове 21. века показује и то што су од 2015. године формирана три нова научна институа и то сва у области информационих технологија.

Наводећи да су то СЕНС, Институт информационе технологије у оквиру Универзитета у Крагујевцу и Институт за развој вештачке интелигенције са седиштем у Новом Саду, Брнабићева је истакла да су пре тога последњи научни институти били формирани у СФРЈ.

"То је само једна мала плочица у том мозаику, али свака је изузетно важна да склопимо мозаик да Србија буде најуспешнија земља у Европи у 21. веку", поручила је премијерка.

Ружић: "Моја средња школа" сада по први пут у себи обједињује све информације и сервисе

Представљању пројекта присуствовали су и министар просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић и директор Канцеларије за ИТ и е-Управу Михаило Јовановић.

Министар Ружић појаснио је да портал "Моја средња школа" сада по први пут у себи обједињује све информације и сервисе који су били доступни и у ранијем периоду, али не на тако јединствен начин.

Како је навео, уз помоћ портала на којем ће моћи све да се уради на једном месту када је реч о упису у средње школе, биће смањен стрес родитељима и ученицима, којима тај упис представља "шок", као и упис у први разред основне школе.

"Пребацили смо административни притисак и зато је важно да знамо да све услуге стоје на располагању на једном местом", рекао је Ружић.

Коментаришући паметни ИТ кабинет у Првој београдској гимназији, министар просвете каже да ће ускоро бити 30 таквих паметних кабинета широм земље, а да ће се касније то проширити.

"Постоји синергија између стручњака у пољу образовања и информационих технологија и то је оно што даје овакве резултате", рекао је Ружић.

Министар је додао да на чињеницу да је дигитализација тренд којим се праве крупни кораци напред упућује и то да у 48 гимназија постоје специјализована рачунарска одељења.

"Дигитализација система образовања је један од најважнијих трендова који ће нам омогућити да будемо у корак са најнапреднијим друштвима", нагласио је Ружић.

Директор Канцеларије за ИТ и е-Управу Михаило Јовановић прецизирао је да је први паметни ИТ кабинет намењен рачунарству и информатици, а да је паметан јер се комплетан хардвер и софтвер налазе у државном дата центру, све школе су повезане, а у тој учионици се налазе терминали.

За пројекат "Моја средња школа", Јовановић каже да родитељи неће више морати да иду на различите портале, већ први пут имају све на једном месту да упишу децу у средњу школу.

"Уместо да одлазе на седам различитих места, сада ће то моћи да учине на једном месту", рекао је Јовановић.

Директор Прве београдске гимназије Александар Андрејић истакао је да је дигитализација постала важан чинилац у наставном процесу и за школе с обзиром на околности које је изазвао коронавирус.

петак, 10. јануар 2025.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње