Читај ми!

Код два угинула лабуда у Кули потврђена заразна болест

На подручју општине Кула код два угинула лабуда потврђена је зараза авијарном инфлуенцом, саопштила је Управа за ветерину.

Како се наводи у саопштењу, на територији општине Кула код два угинула лабуда, 6. и 12. марта, потврђена је авијарна инфлуенца код дивљих птица.

"Након лабораторијске потврде вируса у Националној референтној лабораторији за авијарну инфлуенцу ВСИ 'Краљево' у узорку угинулог лабуда у Кули, на Великом бачком каналу и лабораторијске потврде узрочника у угинулом лабуду на Великом бачком каналу између Сивца и Малог Стапара, решењем Управе за ветерину утврђене су мере које се спроводе у зараженом и угроженом подручју од заразне болести авијарна инфлуенца код дивљих птица, а у циљу сузбијања и спречавања ширења ове заразне болести", истиче Управа за ветерину.

Објашњавају да се зараженим подручјем сматра подручје од најмање три километра у полупречнику, а угроженим подручјем круг од најмање 10 километара у полупречнику од жаришта, односно локација на којима су пронађене угинуле птице.

"Авијарна инфлуенца, изазвана вирусом поттипа Х5Н8, није зооноза, односно не преноси се са оболелих и заражених птица на људе, али може изазвати веома велике економске штете уколико се са дивљих птица пренесе на домаћу живину", напомињу из Управе за ветерину.

Ради спречавања ширења и сузбијања болести, обавезна је пријава сваког случаја угинућа дивљих птица на природним стаништима и воденим површинама, као и пријава повећаног угинућа или знакова болести код живине и птица на газдинству, надлежном ветеринарском инспектору или ветеринару.

"За време трајања мера у зараженом и угроженом подручју, обавезно је затварање домаће живине и птица у објекте на газдинству, а забрањено је одржавање сајмова живинарства и украсних птица, као и промет живине, јаја, меса и изнутрица пореклом од живине са зараженог подручја", наводи се у саопштењу.

На територији Западнобачког и Јужнобачког управног округа, активиран је Регионални кризни центар за авијарну инфлуенцу у чијем саставу су Ветеринарски специјалистички институт "Сомбор" и Научни институт за ветеринарство "Нови Сад", Одсек ветеринарске инспекције у Западнобачком и Јужнобачком управног округу, надлежна ловна инспекција, ветеринарске станице са зараженог и угроженог подручја, припадници МУП/ПУ Сомбор, представници локалних самоуправа, и других релевантних установа и институција.

Координацију активности врши Национални кризни центар Управе за ветерину.

понедељак, 21. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом