Читај ми!

Пожар угашен, опасна депонија у Ковину затворена – Министарство одлучује шта даље

Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић сазвала је хитан састанак са председницом општине Ковин Сањом Петровић и градоначелником Панчева Александром Стевановићем, на којем је договорено да се депонија у Ковину затвори, а отпад од понедељка вози на депонију у Панчево.

Прошле недеље на ковинској депонији, данас високој већ 12 метара, избио је дубински пожар, о чему је РТС први известио јавност. После вишедневних напора ватрогасаца пожар је угашен, али мештани Ковина очекују трајно решење за проблем депоније.

Тим поводом министарка Ирена Вујовић сазвала је хитан састанак са председницом општине Ковин Сањом Петровић и градоначелником Панчева Александром Стевановићем, на ком је договорено да се отпад из Ковина од понедељка вози на депонију у Панчево.

Вујовићева је нагласила да ће се у Панчеву процењивати количина и врста отпада, како би се у што краћем року дошло до одрживог и дугорочног решења за отпад у Ковину, саопштено је из Министарства за заштиту животне средине.

"Након санирања пожара, капија депоније у Ковину је затворена. Међутим оно што је потребно за општину Ковин и за цео Банат јесте дугорочно решење, које Влада Србије припрема у сарадњи са кинеским партнерима када је реч о проширењу касете у Панчеву. На састанку су разматрана сва решења. Примера ради, изградња трансфер станице у Ковину, након чега би се урадила санација и рекултивација несанитарне депоније у тој општини", рекла је Вујовићeвa.

Додала је да је у првом моменту било најважније да се спречи еколошка катастрофа, након што је недавно избио пожар на тој депонији, што је довело до појачаног загађења ваздуха.

Министарка је навела да су, од кад је преузела ресор заштите животне средине, бројни позитивни кораци предузети.

"Од почетка мог мандата затворена је несанитарна депонија Стањевине, једна од највећих еколошких бомби у Србији. Одвојили смо средстава за санацију депоније у Чачку, Трстенику, за изградњу трансфер станица у Новој Вароши и Књажевцу, за Регионалне депоније у Пироту и Ужицу. Обезбедили смо средства и за осам нових Регионалних центара за управљање отпадом, којима ће након изградње бити обухваћено више од 50 локалних самоуправа у Србији. Спремни смо да финансијски помогнемо градовима и општинама да реше проблем дивљих депонија на својој територији, јер нама су здравље и квалитет живота грађана на првом месту", поручила је министарка Вујовић.

среда, 22. јануар 2025.
4° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове