Споменик Стефану Немањи који је откривен на Савском тргу, дело је руског вајара Александра Рукавишњикова.
Стефан Немања стоји на византијском шлему. У једној руци држи мач, а у другој Хиландарску повељу.
Споменик је висок 23 метра и тежак 68 тона.
среда, 27.01.2021, 19:55 -> 06:16
Извор: РТС
У центру Београда, код некадашње Железничке станице, свечано је откривен споменик Стефану Немањи, великом жупану и једном од највећих српских владара. Председник Александар Вучић је поручио да је од Стефана Немање до данас српски народ државотворни народ. "Без свести да је постојао неко пре нас, ко је имао снове које ми данас живимо, ниједан сан о будућности није могућ", истакао је председник.
Споменик Стефану Немањи који је откривен на Савском тргу, дело је руског вајара Александра Рукавишњикова.
Стефан Немања стоји на византијском шлему. У једној руци држи мач, а у другој Хиландарску повељу.
Споменик је висок 23 метра и тежак 68 тона.
Председник Србије Александар Вучић је рекао да је место на којем се открива споменик често изазивало стид код многих, да је било неуређено и прљаво и да је представљало срамоту за град и земљу.
Како је истакао, поносан је јер стоји наспрам Немањине улице која иде ка Храму Светог Саве,
Истиче да је то најлепши православни храм на свету, и као што је он изграђен, тако ће бити обновљен Хиландар и цела Србија.
Када је реч о споменику Стефану Немањи, поручио је да се "питамо да ли је колосалних 24 метра можда премало".
Додао је да је Немања, да би израстао у Симеона, прво морао да се одрекне власти да би постао свети.
"Да је Србима подарио само Светог Саву, само Стефана Првовенчаног... а подаривши обојицу подарио нам је Србију јаку, централизовану, која је умела да нађе свој простор између истока и запада", рекао је Вучић.
Рекао је да споменик представља Стефана Немању као одлучног владара који држи мач у десној руци, а Хиландарску повељу у левој.
"Од њега па до данас смо државотворни народ. Тим мачем правио је и градио, затим чувао Србију", рекао је председник Вучић.
Како је додао, до Немање смо имали културу опонашања и превођења, а од њега имамо културу креације, градње и писања.
Указао је да данашња церемонија није само чин откривања споменика, већ чин полагања рачуна о себи и свом идентитету.
"Стајати овде значи покајање за све године током којих смо га заборавили, али и свест да смо коначно открили корен из кога је настало најлепше дрво које се зове Србија", навео је Вучић.
Рекао је да је споменик велики јер је "прича о нама велика, тежак јер је прича о нама често тешка, леп колико је прича о нама била лепа".
"Споменик је пре свега прича о нама, ко смо били, где смо били, шта смо радили и највише шта смо данас и шта хоћемо да будемо", навео је председник.
Истиче да, као што је Немања гради задужбине, ми данас морамо да градимо свесни да је наша садашњост задужбина наше будућности.
Вучић је рекао да "без свести да је постојао неко пре нас, ко је имао снове које ми данас живимо, ниједан сан о будућности није могућ".
Пуштен је и видео-снимак са речима патријарха Иринеја, који је недавно преминуо. Он је сматрао да је Стефан Немања био велики државник.
"Можда међу водећим државницима тог времена, Он је знао шта је значила црква за један народ."
Како је говорио патријарх Иринеј, када је Свети Сава позвао Немању да дође у Ватопед, тада је он своје мишљење преносио сину.
Председник Вучић је захвалио патријарху Иринеју за све "што је урадио и што нас је гурао и храбрио да радимо велике ствари".
Окупљенима се обратио председавајући Председништва БиХ Милорад Додик.
"Сваки дан налазим довољно разлога и поноса што припадам српском народу. Данас сам посебно поносан што са вама делим величанствени тренутак у којем Србија, Београд и сви Срби одају пошту великом ујединитељу српског народа Стефану Немањи", навео је Додик.
"Срби су давно научили да без државе нема слободе", додао је.
Истакао је да се споменик налази у непосредној близини модерног дела града.
Како каже, потребно је стално сећање на то "како смо настали и шта смо радили".
Додик је рекао да је тај део средњовековне историје био потиснут и да је време за повратак темељима.
Поручује да је данашња Србија све напреднија и да је Република Српска загледана у Србију.
"Нека живи Србија, Република Српска и нека живи српски народ где год се нашао", поручио је Додик.
На свечаности је изведен пригодни уметнички програм. Музичари обучени у средњовековну одећу извели су музику која подсећа на то време, а у улози великог жупана Стефана Немање наступио је глумац Небојша Кундачина.
Свечаности на Савском тргу присуствују председник Александар Вучић, премијерка Ана Брнабић, председник парламента Ивица Дачић, министри у Влади Србије, председавајући Председништва БиХ Милорад Додик, градоначелник Београда Зоран Радојичић, заменик градоначелника Горан Весић, великодостојници Српске православне цркве…
Ту је и амбасадор Русије у Београду Александар Боцан-Харченко, представници дипломатског кора, градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић, лидери Демократског фронта Андрија Мандић и Милан Кнежевић и председник Демократске партије Срба у Македонији и посланик у Собрању Иван Стојиљковић.
Споменик је дело руског вајара и академика Александра Рукавишњикова. Постављен је крајем прошле године на Савском тргу.
Стефан Немања који стоји на византијском шлему у једној руци држи мач, а у другој Хиландарску повељу.
Реконструисани Савски трг добио је полукружни облик са централном фигуром Стефана Немање и саобраћајем измештеним на ободе трга. Обновљена је и фасада зграде старе Железничке станице, која ће постати Музеј историје Србије.
Споменик Стефану Немањи открио је председник Србије Александар Вучић.
Симболично, све се дешава на дан Светог Саве, сина Стефана Немање, који Српска православна црква, све школе и друге институције обележавају као Савиндан, школску славу посвећену утемељивачу нашег образовања, цркве, дипломатије.
Коментари