понедељак, 14.12.2020, 18:00 -> 18:03
Извор: Танјуг
Пламен "Вечне ватре" из Кремља на путу ка Србији
Пламен "Вечне ватре" преузет је на свечаној церемонији на Гробу незнаног војника у Кремљу у Москви, а у Србију стиже сутра специјалним авионом Министарства одбране Русије.
Уз учешће почасне страже и војног оркестра, пламен је пренет у кандило у којем ће бити отпремљен у Србију, а учесници церемоније положили су цвеће на Гроб незнаног војника, наводи агенција ТАС.
Прва "Вечна ватра" у Србији биће упаљена сутра током свечаности поред истоимене скулптурне и архитектонске композиције на Споменику ослободиоцима Београда.
Свечаности у Београду присуствоваће председник Србије Александар Вучић и министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров.
"За Србе је то важно. Они памте и цене те који су тада ослободили Југославију, Балкан", рекао је шеф државне агенције за међународну друштвену сарадњу "Рошотрудничество" Јевгениј Примаков у Москви током церемоније узимања пламена и додао да ће за одржавање "Вечне ватре" у Београду бити задужен Руски дом.
Председник Руског историјског друштва Сергеј Наришкин, који је такође учествовао у свечаној церемонији, казао је да је то симбол братства руског и српског народа.
"Данас узимамо пламен 'Вечне ватре' са Гроба незнаног војника, а сутра ће бити пренесен у Београд на споменик ослободиоцима главног града некадашње Југославије. Тај симболични чин означава вековно братство наша два народа, засновано на заједничкој историји, вери и богатој културној традицији," рекао је Наришкин.
Наришкин, који је и директор руске Спољне обавештајне службе, нагласио је да је српски народ поднео највеће губитке на овом подручју у Другом светском рату, као резултат политике геноцида коју су водили Хитлерови људи.
Он је подсетио да се ове године обележава 75 година од победе антихитлеровске коалиције у Другом светском рату и да је пресудну улогу у тој победи имала Црвена армија и совјетски народ.
Представник председника Русије за међународну културну сарадњу Михаил Швидкој истакао је да пренос "Вечне ватре" у Србију није само симболичан чин, већ и подсећање на то да су се заједно са југословенском ослободилачком армијом борили и совјетски грађани.
"Сматрам да ће проћи политизација историје. На крају ће постати јасно ко је ко", рекао је Швидкој.
Коментари