Читај ми!

Како је научна заједница учествовала у борби против коронавируса

Новим законом о науци истраживачима је обрзбеђен је стабилни фиксни износ плате плус додатно се плаћа учешће на пројектима и онима који им буду одобрени, каже државни секретар Министарства просвете, науке и технолошког развоја Владимир Поповић. Наводи да је научна зајдница на више начина учествовоала у борби проти коронавируса, а један од њих је систем тестирања.

Србија је изменила Закон о науци, основала Фонд за науку и покренула нове пројекте, па је у извештају Европске комисије похваљена због напретака у области науке и истраживања.

Професор др Владимир Поповић, државни секретар Министарства просвете, науке и технолошког развоја каже за РТС да је у претходних годину и по дана да је поред новог закона о науци и истраживању усвојено неколико важних стратешких документа као што су стратегија паметне специјализације, вештачке интелигенције, уведена је компетитивност у науци преко Фонда за науку.

Како Поповић истиче, једна од замерки Европске комисије је била да се повећа улагање у науку, а у периоду од 2016. до 2020. повећано је за 46,2 одсто, а плате истраживача за 32 одсто.

"Добили смо кредит Светске банке од 43 милиона евра за науку, што повлачи за собом бесповратна средства Европске комисије од 41 и по милион, што је укупно 84 милона за науку за наредне четири године не рачунајући средства из буџета", додаје Поповић.

Говорећи о новинама у Закону о науци, Поповић наводи да се пре свега тичу система финансирања.

"Истраживачи имају стабилни фиксни износ плате плус додатно се плаћа учешће на пројектима и онима који им буду одобрени. Уведена је комептитивност, пошто је сада пролазност на пројектима десет до 15 одсто, додао је Поповић.

Што се тиче борбе против пандемије коронавируса, наука је како истиче Поповић учествовала на више начина, а један од њих је систем тестирања на коронавирус.

"Лабораторије 'Ватрено око' оформила научна заједница Србије, праћена су нова достигнућа у свету, развијен је тест на ковид, антиген преко Хемијског факултета, а ту је и респиратор који је развијао Институт 'Михајло Пупин'", навео је Поповић.

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње