"НАТО би бомбардовао РТС где год се налазили запослени"

Данас се навршава 21 година од када је у НАТО бомбардовању, на својим радним местима, погинуло 16 радника РТС-а. Председник Удружења новинара Србије Владимир Радомировић каже да то удружење не престаје да тражи да се пронађу и казне одговорни.

Председник Удружења новинара Србије Владимир Радомировић каже да то удружење стално тражи да се пронађу и казне одговорни за убиство запослених у РТС-у. 

"Подсећамо, не само из године у годину, него практично свакодневно на оно што се десило и сигурно је да ће млађе генерације много боље сагледати све што се тада десило и да ће, верујем, и млађе колеге тражити одговорност НАТО-а", истиче Радомировић.

Каже да су прошле године, када је обележавано 20 година од бомбардовања, захваљујући документарцу и међународној конференцији, сазнали нове ствари.

"Сазнали смо да су новинари Си-Ен-Ен-а знали да ће зграда РТС-а бити нападнута и да о томе нису известили јавност. Понашали су се као чиновници Сједињених Америчких Држава и сакрили су од јавности ту информацију. Си-Ен-Ен је морао да објави ту информацију", наглашава Радомировић.

Порука да нико није безбедан 

Радомировић каже да је за 20 година постало јасно да би НАТО бомбардовао РТС, где год се налазили запослени.

"Циљ Америке је био да елиминише РТС и да пошаље поруку свима нама да нико није безбедан", сматра Радомировић.

Каже да је Комисија за истраживање убистава новинара, којом руководи Веран Матић, преузела обавезу да истражује и ово убиство.

"С друге стране, постоји Комитет за заштиту новинара са седиштем у Њујорку који се дуго противио томе да радници РТС-а буду на њиховом списку убијених новинара и медијских радника. Одбијали су да ставе раднике РТС-а на тај списак. Прошле године смо добили најаве да ће то урадити, међутим, колико сам видео овог јутра, још нису поставили тих 16 имена на списак", каже Владимир Радомировић.

Бомбардовање РТС-а знак фрустрације 

Историчар Предраг Марковић сматра да је тај рат показао прве пукотине у моћи Америке и НАТО пакта. 

"Бомбардовање телевизије је знак неке врсте фрустрације. Очекивали су кратак рат - неколико дана да бомбардују Србију и онда ОВК тријумфално да ушета у Приштину и остале градове Косова. Међутим, наши јунаци на Кошарама и другде су уништили ОВК, а бомбардовање није дало тако брзе резултате и онда су они у огорчењу хтели да казне српске медије за извештавање о нашим жртвама", објашњава Марковић.

Каже да је бомбардовање Србије заправо почетак слабљења НАТО-а и читавог концепта да неко има право да вас преваспита тако што ће убијати новинаре који имају другачије мишљење.

 Сматра да се можда пре времена одустало од тужбе пред међународним судовима.

"Ми смо повукли тужбу, али суд је могао аутоматски да реагује, као што суди нашим генералима и политичарима, у сврху одбране елементарних принципа хуманог ратовања. Хумано ратовање је само по себи нелогична ствар, али када видимо за шта је суђено нашим генералима и политичарима, ја мислим да је неколико генерала НАТО пакта могло да се нађе иза решетака", наглашава Предраг Марковић.

среда, 15. јануар 2025.
-4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње