петак, 06.03.2020, 07:42 -> 10:28
Извор: РТС
Шодер не очекује понављање мигрантске кризе из 2015. године
Tурски председник Реџеп Тајип Ердоган стигао је јуче у Москву, а једина тема сатанка са Владимиром Путином била је решавање мигрантске кризе у сиријској покрајини Идлиб. Иначе, Грчка планира да мигранте који су од почетка месеца илегално ушли на њену територију депортује у матичне државе. Представник високог комесара УНХЦР-а у Србији, Ханс Фридрих Шодер, каже за РТС да се не очекује понављање ситуације из 2015. године.
Представник високог комесара УНХЦР-а у Србији, Ханс Фридрих Шодер, истиче да је ситуација у Србији у овом тренутку мирна и нормална.
"Центри за мигранте којима управља Влада и даље имају довољно капацитета јер смо ове године имали благу зиму и високе температуре", каже Шодер.
Наглашава да је ситуација у Сирији катастрофална.
"Тамо влада хуманитарна криза. Од првог децембра преко милион људи је расељено, пуно жена и деце... Потребна је значајна хуманитарна помоћ", наводи Шодер.
Каже да је, према последњим информацијама са турско-грчке границе, ситуација тамо мирна.
"Немамо информација да је у последњих пет дана велики број људи прешао границу. Само око 1.700 миграната из Турске је стигло у Грчку. То није већи број него уобичајено", истиче Шодер.
Не очекује понављање ситуације из 2015. године и наглашава да у Србији нема места за страх од нове избегличке кризе.
"Мало миграната жели да остане у Србији"
У прихватном центру у Врању претходних дана није значајно повећан прилив миграната. У адаптираном мотелу у Врању смештена су 223 мигранта која чекају да крену пут Европске уније, а у четири центра у Пчињском округу укупно је 1.300 миграната.
У Центру за азил у Боговођи тренутно је смештено 148 малолетника без пратње, а највише их је из Авганистана.
Ханс Фридрих Шодер каже да деца без родитеља чине 10 одсто свих тражилаца азила.
"Деца су изузетно угрожена. Често су жртве експлоатације од стране кријумчара и криминалних група, тако да им је потребна велика брига. Радимо са надлежним Министарством рада и са властима на томе да им помогнемо да обезбеде старатеље и социјалне раднике", каже Шодер.
Објашњава да је број тражилаца азила који су добили избеглички статус у Србији изузетно мали.
"Многи мигранти и даље више воле да иду даље и они одлазе из Србије из истих разлога као и Срби који одлазе. Треба да створимо услове да се овде интегришу. Спремни смо да помогнемо Влади да уклони препреке. Говоримо о веома малом броју људи који желе овде да живе", каже Шодер.
Напомиње да је јако опасно ширењи лажних вести о мигрантима јер подстичу мржњу, стигматизацију и дискриминацију.
"Подржавамо државне органе да у оквиру закона предузму оштре мере у борби против говора мржње и позива на насиље. Када неко шири лажне вести, то није само неодговорно већ је и кривично дело", истиче Ханс Фридрих Шодер.
Коментари