Висока загађеност у Београду, Новом Саду, Ужицу – пратите ове савете

И данас ће се тешко дисати у Србији. Према подацима Агенције за заштиту животне средине, ваздух је јутро био "јако загађен" у деловима Београда, Новог Сада, Ужица, Ваљева, Панчева, Суботице. То је ознака за највећи, пети степен загађења које мери та Агенција.

Када подаци показују да је ваздух загађен или јако загађен, као у многим градовима у Србији овог јутра, треба пратити савете стручњака.

Здравствене тегобе се тада могу јавити у целој популацији, с тим што се код старих, деце и особа са обољењем срца и плућа могу јавити озбиљније здравствене тегобе него у популацији здравих особа.

Препорука за осетљиве групе је да избегавају напорне активности у спољашњој средини које су праћене убрзаним и дубоком дисањем и да преусмере обављање активности у затворени простор док се не побољша квалитет ваздуха.

Препорука за остале у популацији је да скрате дужину и интензитет напорних активности и да праве чешће паузе у свим активностима у спољашњој средини.

Др Снежана Рсовац педијатар пулмолог у Тиршовој наводи да последњих десетак дана имају већи број пријема пацијената са респираторним инфекцијама. То, каже, није само сезонски већ је и последица аерозагађења.

Највећи проблем представљају ПМ-10 партикуле које су састављене од смога, чађи и тешких метала. Управо те честице утичу на развој плућа код деце, која се развијају до њихове седме године.

"Деца онда имају склоности ка болестима, од иритације носа, слузокоже, горњих дисајних путева до доњих дисајних путева. Не само да страдају плућа и ваздушни путеви, већ трпи и кардио-васкуларни систем. То утиче чак и на репродуктивно здравље и смањену способност сперматозоида да се крећу", објашњава др Рсовац.

Возачима је препоручила да "више користе ноге" – то је добро не само за квалитет ваздуха, већ и за кардиоваскуларни систем.

На питање могу ли маске да помогну, др Рсовац каже да ПМ-10 продире и кроз маску, али да може мало да се смањи иритација дисајних путева.

Више разлога за јако загађен ваздух

Начелник Одељења за контролу квалитета ваздуха у Агенцији за заштиту животне средине Миленко Јовановић каже да се аутоматски прати концентрација сумпор-диоксида, азотних оксида, приземног озона, угљен-моноксида и суспендованих честица од 10 и 2,5 микрона.

Њихова концентрација се, каже, мења из минута у минут.

У Србији велики проблем представља квалитет аутомобила и фосилна горива у термоелектранама, које немају адекватну контролу емисија честица.

Решење је да се ради на смањењу коришћења ложионика, котлова, "смедереваца" који Европи не би могли "ни да примиришу", рекао је Јовановић.

И метеоролошки услови нетипични за ово доба године су допринели оваквим подацима. Према подацима Хидрометеоролошког завода биће боље од уторка када ће доћи до драстичне промене времена. Ветар би требало да нам прочисти ваздух.

Број коментара 18

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње