Војска представила 10 оклопних возила које је Србија добила од Русије

Војска Србије представила је 10 оклопних возила БРДМ-2, добијених од Руске Федерације. Приказ наоружања и војне опреме одржан је у нишкој касарни "Мија Станимировић".

У складу са Војно-техничким споразумом, договореним између председника Србије Александра Вучића и председника Руске Федерације Владимира Путина, у Србију је стигло 10 оклопно-извиђачких возила БРДМ-2 у уговореном року и без било каквих транспортних проблема, сазнаје РТС у Војсци Србије. 

Председнику Вучићу и јавности показан је оклопни извиђачки аутомобил БРДМ-2 намењен за извиђање у свим условима на копну и на води.

Оклопни извиђачки аутомобил БРДМ-2 намењен је извиђању у свим условима на копну и на води.

Оклопљен је са чеоне стране оклопом дебљине 14 мм, са бочне стране оклопом дебљине 7 мм и са подне стране од 8 мм. 

Додатна балистичка заштита састоји се од 20 плоча дебљине 6 мм и омогућује заустављање метка 7,62 мм и 12,7 мм са свих страна. Предња страна оклопа штити од метка 14,5 мм на удаљености од 300 метара. 

На поду возила постављен је противмински тепих чиме је побољшана противминска заштита. 

Наоружан је митраљезима 14,5 мм КПВТ чија је брзина гађања 600 метака у минуту и 7,62 мм ПКТ са брзином гађања 700 метака у минуту.

Систем за управљање ватром омугућава стабилизацију наоружања и нишанских справа приликом гађања, аутоматско праћење осе наоружања са осом нишанске справе, блокирање електропрекидача када се наоружање налази у положају небезбедног отварања ватре и довођење наоружања у положај за попуну.

Детекција циља до пет километара 

На возило је уграђена једна троканална панорамска стабилисана справа командира, која омогућује детекцију циља до пет километара дању и до три и по км ноћу, а распознавање циља по дану до 2,7 километара и ноћу до 1,5 километара.

Поред ње, уграђена је и справа нишанџије, која је спрегнута са митраљезима КПВТ 14,5 мм и ПКТ 7,62 мм.

Поред две справе возило поседује и 6 телевизијских камера, које члановима посаде омогућују осматрање у видном делу дана, за време падавина и у сумраку.

Слика се приказује у црно-белој боји на 4 мулти-функционална панела. Посада се састоји од пет чланова, а то су командир, возач, нишандџија и два извиђача.

Савлађује вертикални нагиб од 30 степени, а бочни 25 степени.

Брзина кретања по асфалтном путу износи 90 до 100 километара на час, а по земљаним путевима 40 до 50 километара на час.

Радијус кретања износи 1500 километара.

Сви делови другачији осим тела возила

Начелник одељења за планирање и развој у команди Копнене војске пуковник Владан Милосављевић рекао је да су возила модернизовали руски специјалисти који помажу да се прегледају комплети делова које је Србија добили.

"Осим тела возила сви системи су другачији, мотор је нов, мењач такође, има систем за пловљење, систем за управљање ватром је промењен - постоје две нишанско - осматрачке справе, једна за командира, други за нишанџију. Купола је жиростабилисана, што значи да из овог возила може да се гађа из покрета", навео је Милосављевић.

Објаснио је да је увезивањем оптоелектронике и панела који се налазе унутар возила и система за управљање ватром обезбеђен аутотракинг, тако да када се изврши избор циља, долази до тзв. закључавање на циљу и буквално отвара ватру без даље нужне контроле од стране нишандџије.

Милосављевић додаје да командир има неприкосновено право да у случају избора циља који је опаснији преузме потпуно контролу или да самостално дејствује прекидајући контролу од стране нишанџије.

Милосављевић додаје да су борбени комплети, односно митраљези остали исти као на старом моделу.

Уређај има навигацију тако да може да се планира рута и да се одреди позиција самог возила, додао је Милосављевић.

Приказ оклопних возила одржан је у касарни "Мија Станимировић". 

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње