Абортус - чије је моје тело?

Деведесетдевет година затвора, толико би, према недавно усвојеном закону у Алабами, могао да добије сваки лекар који изврши абортус. О овоме се у Америци и даље дискутује, а на данашњи дан Швајцаркиње су се избориле за блажи закон о побачају, а Јапанке пре 20 година почеле да користе контрацептивне пилуле. Kада су Југословенке добиле сва ова права и како данас стоје ствари са абортусом у Србији?

На улицама Шпаније, Италије, Израела пре скоро четири деценије жене су се бориле за право на абортус. А у то време редови за побачај су били уобичајена слика у београдском Народном фронту 1979. године.

Једна од жена снимљених пре 40 година каже да има два сина и да не жели више деце. Студенткиња која је тих дана посетила ординацију Народног фронта наводи да је имала већ два побачаја и да упркос томе није користила контрацепцију.

Легализација абортуса у тадашњој Југославији отпочела је 50-их година прошлог века, а завршена је 1974. када је право на побачај и званично уписано у тадашњи устав. Србија је тако постала једна од три земље на свету која је ово репродуктивно право имала записано у федеративном уставу.

А у телевизијском извештају пре четири деценије наводи се и следеће: "Најзад је загарантовано до тада ограничено право жене да буде свога тела господар. Комисије су укинуте. Југославија се налази на врху земаља са високом стопом абортуса. Годишње се у Југославији обави 300.000 побачаја, а у Социјалистичкој републици Србији 120.000 побачаја. Прошле године само је у Београду регистровано 50.000 прекида трудноће".

На питање каква је ситуација четири деценије касније одговара Александар Стефановић, директор Kлинике за гинекологију и акушерство у Вишеградској.

"Пре тридесетак година када сам ја почео да радим било их је овде на клиници чак и до 30 дневно. Бројке на нивоу године су биле у хиљадама, али с годинама тај број се смањивао, смањивао тако да смо 2017. урадили око 320, а у 2018. ко 280 намерних прекида трудноће. Последњих година имамо велики број приватних установа које су такође овлашћене да раде ове интервенције тако да то није добар показатељ о кретањима броја абортуса у Србији", наводи доктор Стефановић.

Званично се годишње у државим установама изведе око 17.000 прекида трудноћа. У збиру са приватним клиникама незванично је та бројка и до десет пута већа.

"Што се тиче приватних ту би требало можда увести неку стриктнију контролу или обавезу да се доставе подаци и тек онда емо имати представу о укупном броју абортуса у Србији. Раније смо имали много више млађих пацијенткиња које су прекидале трудноћу, међутим сада неки најчешћи профил пацијента који се јави за прекид трудноће је жена између 30 и 35 година", указује доктор Стефановић.

Годишње се роди око 65.000 беба, а статистика показује да на једну трудноћу дођу два абортуса. Незванично то најчешће раде жене које већ имају децу.

"Абортус је стадијум за који се жене не одлучују тако лако, и то је такође једна магла и једна манипулација женама. Та економија која се води кроз наше тело је најопаснија, и ту је замка, јер нико не доводио социо-економска питања, здравствена питања у центар пажње онога што се дотиче жена и што се дотиче свих нас", истиче Зое Гудовић из женског фонда "Реконструкција".

И зато је абортус прича која има две стране. Отуда свих ових деценија жустра полемика између, с једне стране активисткиња које не одустају од права да саме одлучују о свом телу и с друге стране свих оних који сматрају да тиме не одлучују само о себи. Већ и о потомству и читавом друштву. 

Број коментара 25

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 28. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње