Преминула књижевница Гроздана Олујић

Књижевница, славни романсијер, бајкописац, есејиста и преводилац Гроздана Олујић преминула је у 85. години у Београду, саопштило је вечерас Удружење за културу, уметност и међународну сарадњу "Адлигат".

Гроздана Олујић је рођена 1934. у Ердевику, гимназију је завршила у Бечеју, а дипломирала је и магистрирала енглески језик и књижевност на Филолошком факултету у Београду.

35592766
35592766 Гроздана Олујић за РТС о роману "Гласови у ветру"

Први роман, "Излет у небо", објавила је 1958, а уследили су "Гласам за љубав" (1963), "Не буди заспале псе" (1964), "Дивље семе" (1967), "Гласови у ветру" и "Преживети до сутра" (2017).

Објавила је и збирке бајки "Седефна ружа и друге бајке", "Небеска река и друге бајке", "Камен који је летео", "Снежни цвет", "Јастук који је памтио снове" и роман бајку "Звездане луталице".

Олујићева је деценијама заступљена у домаћој лектири за основце, али и у лектири за студенте компаративне књижевности на неколико америчких универзитета.

Због високих уметничких домета проглашена је почасним грађанином Осла и носилац је данског Витешког ордена Данеборг.

Безмало све њене кратке приче из збирке "Афричка љубичица" уврштене су у антологије широм света (у Немачкој, Израелу, Русији, Индији, Енглеској, Америци, Француској"), а прича "Игра" награђена је на Конкурсу за најбољу светску кратку причу у Немачкој.

Поред свих најважнијих домаћих награда - три награде Змајевих дечјих игара, признања "Политикиног забавника", "Младо поколење2, "Златни лептир", "Стара маслина", НИН-ова награда, "Бора Станковић" за целокупно дело, Гроздана Олујић добила је и награду Светске академије за уметност и културу.

Књиге су јој преведене на 36 језика.

Предајући јој Повељу за животно дело Удружења књижевника Србије 2004. године, тадашњи председник Слободан Ракитић је истакао да је књижевно дело Гроздане Олујић од изузетног значаја за српску културу и "баштина српског национа".

Била је чланица Удружења књижевника Србије и Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу "Адлигат" којем је поклонила своју библиотеку.

Ова два удружења покренула су, како стоји у саопштењу, иницијативу да славна књижевница буде сахрањена у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу.

Број коментара 8

Пошаљи коментар
(уторак, 19.мар.2019 14:20)
Jelenče

Sedefna ruža

Neka Vas andjeli cuvaju.Cast je bila poznavati Vas.

(понедељак, 18.мар.2019 10:33)
ivan

GROZDANA OLUJIC

Jos jedan tuzan dokaz o prolaznosti zivota. Jedino sto ostaje za svakom osobom su njene dela, a za njom je ostalo veliko knjizevno delo. Ovo je trenutak kad RTS treba ponovo da prikaze emisiju Sedefna ruza. Tih nekoliko epizoda pokazuju sav kvalitet, i muzicki (Milica Manoljovic i Kolibri) i produkciski. Nadam se da neko sa RTS-a prati ove komentare.

(понедељак, 18.мар.2019 09:20)
Milorad

Sedefna Ruža

Počivajte u miru draga gospodo Očujić.
Ja ću se uvek sećati Vase promocije knjige bajki "sedefna Ruža" u Ivanjici u školi "Milinko Kušić", početkom 90-tih. Hvala Vam za moj prvi susret sa velikim piscem.

(понедељак, 18.мар.2019 08:09)
Sale-Beclija

Bila je velika...

Poslednji pozdrav velikoj knjizevnici od postovaoca njenog lika i dela,neka joj je vecna slava....

(понедељак, 18.мар.2019 06:55)
Rada Rajic Ristic

Veliki srvaralac

Bilo mi je zadovoljstvo i velika čast što sam je poznavala, posećivala njen dom i bila prva studentkinja koja je 1992. diplomirala na njenim romanima " Izlet u nebo " i " Glasam za ljubav"...neka joj je večna slava...

(недеља, 17.мар.2019 23:24)
Jovan

Divna

Sećam je se sa snimanja Izaberi svojz knjugu - divna žena.

(недеља, 17.мар.2019 23:21)
Demos

Poslednji pozdrav

Počivajte u miru gospođo Olujić. Da ste samo "Glasove u vetru ," napisali, bilo bi dovoljno, a kamoli sve ostalo što ste uradili.

(недеља, 17.мар.2019 23:11)
Татјана Вулетић

Велика књижевница

Одлазак велике књижевнице, тихе и талентоване.
Саучешће породици.

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
петак, 04. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом